ماهی ‌هافبیک

ماهی ‌هافبیک

ماهی هافبیک آب شیرین : ماهی‌ هافبیک جزو ماهی‌های کشیده و اسلندر است و نزدیکی زیادی با سوزن ‌ماهی‌ها (خانواده بلونیدا) و ماهی‌های پرنده (خانواده اکسوکوِتیدا) دارد. اگرچه آن‌ها باله‌های کشیده‌ی ماهی‌های پرنده را ندارند، اما پرش‌گران خوبی هستند و حتما باید در آکواریوم‌هایی نگهداری شوند که سقف پوشیده دارند. آن‌ها مثل سوزن‌ماهی‌ها فک مخصوص و متمایزی دارند اما تنها فک پایینی آن‌ها است که کشیده است و اسم رایج آن‌ها از همین فک کشیده‌ی پایین‌شان اقتباس شده است: (نیم پوزه).

ماهی هافبیک
ماهی هافبیک

نزدیک به 100 نوع گونه‌ی مختلف از‌ هافبیک‌ها شناخته شده است. گونه‌های بزرگ‌تر آن‌ها به عنوان شکاری خوب برای دلفین‌ها، کوسه‌های شمشیری و ماهی‌های تن هستند. این ماهی‌های زیبا همه چیز خوار هستند و غذای‌شان درون محیط طبیعی از پلانگتون گرفته تا ماهی‌های کوچک‌تر از خودشان، علف دریایی، جلبک‌ها و …  را شامل می‌شود. اکثر ‌هافبیک‌ها در آب‌های آزاد زندگی می‌کنند اما گونه‌هایی از این نوع ماهی وجود دارند که ساکن آب‌های شیرین هستند.

ماهی‌ هافبیکسلبز یکی از این گونه‌ها است که در آب‌های شیرین جزایرسولاوسی اندونزی زندگی می‌کند. نام سلبز از اسم قدیمی ‌این جزایر گرفته شده است. این ماهی‌ها به اسم علمی ‌نومورافوسلیمی‌لیمی ‌و نومورافوس بیمی‌اسنیجدرسی شناخته می‌شوند. این ماهی‌ها در آب‌های نسبتا گرم بین 20 تا 24 درجه‌ای زندگی می‌کنند و حداکثر طول‌شان به 7.6 سانتیمتر می‌رسد.

ماهی ‌هافیکسلبز جزو ماهی‌های صلح‌جو دسته‌بندی می‌شود و می‌توان از آن‌ در کنار ماهی‌های هم قد و اندازه‌اش درون یک آکواریوم نگهداری کرد. با این همه این ماهی‌ها جزو ماهی‌هایی هستند که نگهداری از آن‌ها کار سختی است و به افراد مبتدی توصیه نمی‌شود.

آکواریوم

همانطور که گفتیم‌ هافبیکسلبز ماهی آب‌شیرین است. آب آکواریوم این ماهی‌ها باید بین 20 تا 24 درجه‌ی سانتیگراد دما داشته باشد و pH آن می‌بایست بین 6 تا 8 باشد.‌ هافبیکسلبز را حتما باید به صورت گروهی در آکواریوم نگهداری کرد و به ازای هر جنس نر می‌بایست 3 ماده در آکواریوم حضور داشته باشند. آکواریوم این ماهی‌های زیبا باید دارای گیاهان زیادی از جمله گیاهان شناور روی سطح باشد تا ماهی‌های نر، بچه ماهی‌ها و همچنین نرهای ضعیف‌تر برای پنهان شدن فضای کافی در اختیار داشته باشند.

نر و ماده و زادآوری

ماهی‌های نر معمولا بر روی بدن‌شان رنگ‌های متنوع و پررنگ‌تری نسبت به ماهی‌های ماده دارند و همچنین یک باله (گُنُپودیوم) در زیر بدن‌شان نیز قرار دارد. بسته به تغذیه‌ی خوب و شرایط آکواریومی‌ مناسب، ماهی‌های ماده بعد از 6 تا 8 هفته نزدیک به 20 بچه به دنیا می‌آورند. بچه ‌هافبیک‌ها در زمان تولد 2.5 سانتیمتر طول دارند.

تغذیه

این دسته از ‌هافبیک‌ها گوشت‌خوار هستند و رژیم غذایی‌شان می‌بایست شامل غذاهای خرد شده، میگوی براین و کرم‌های تیوبیفکس باشد.

منابع ماهی هافبیک آب شیرین:

  1. www.petsolutions.com
  2. fishindex.blogspot.com
  3. www.liveaquaria.com
  4. www.aquaticcommunity.com

www.wetwebmedia.com

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *