گرین ترور (Andinoacara rivulatus)

گرین ترور (Andinoacara rivulatus)

معرفی:

 ماهی گرین ترور : ماهی گرین ترور از انواع ماهی آب شیرین می باشد که معروف به سومِ (Saum) نارنجی، طلایی و سفید که در گویش عامیانه، قسمت ترور، گاهی «تیلور» هم شنیده می‌شود، بومی آمریکای جنوبی (رودخانه‌های غرب اکوادور و پروی مرکزی) بوده، در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) قرار دارد.

     گرین ترور دارای خلق‌ و خویی مهاجم است؛ طول بدن ماهی‌های نر بالغ در طبیعت به ۳۱ سانتیمتر می‌رسد ولی در آکواریوم به ۲۰ سانتیمتر محدود می‌گردد (ماده‌ها ۲۳-۱۸ سانتیمتر در زیستگاه طبیعی). آنها در طبیعت ۷ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند.   

ماهی گرین ترور
ماهی گرین ترور

 

شرایط نگهداری در آکواریوم:

  گرین‌ترور را باید به تنهایی یا با ماهی‌های هم‌سایزش نگهداری کرد، آنها آب خنثی تا اسیدی بسیار ضعیف را می‌پسندند. فضای دست کم ۱۵۰ لیتر برای هر ماهی و ۲۶۰ لیتر برای یک جفت با دکور سنگی برای آنها مناسب است. کف آکواریومشان سنگریزہ بزرگ نیاز دارد. به آلودگی و مخدوش شدن بالانس شیمیایی آب بسیار حساسند و در حجم یاد شده، می‌بایست هر دو هفته یکبار، ۲۰ درصد از آب آکواریومشان را تجدید کرد. اگر جمعیت آکواریوم بیشتر باشد، این تناوب می‌بایست به هر هفته افزایش یابد. 

    دمای مطلوب برای نگهداری گرین ترور ۲۱ تا ۲۶/۵ درجهٔ سانتیگراد است. آبهای نسبتاً سخت را می‌پسندند (درجۀ سختی ۱۳-۵) ووpH بین ۶/۵ تا ۸ را تحمل می‌کنند.

 

 تغذیه ماهی گرین ترور :

گرین‌ترورها از ابتدا گوشتخوار بوده‌اند. آنها در طبیعت از حشرات، کرم‌ها و سخت‌پوستان تغذیه می‌کنند و در انتخاب خوراک، کمی مشکل‌پسندند؛ ولی خوراک‌های منجمد مانند کرم و میگو، پلانکتون و سبزیجات، مانند جلبک و همچنین خوراک پلت شده را خواهند خورد. برای نیل به بهترین رنگ، توصیه می‌کنیم به آنها کرم خاکی زنده بدهید. ماهی‌های نابالغ را ۳-۲ نوبت و بالغین را یکی دو نوبت در روز می‌بایست تغذیه کرد.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *