گورامی کوتوله (دورف)

گورامی کوتوله (دورف)

گورامی کوتوله : زادگاه و انواع

زادگاه اصلی ماهی گورامی دورف(کوتوله) پاکستان، هند و بنگلادش است. پس شاید چندان لازم نباشد که بگوییم این ماهی یک ماهی استوایی است و نمی تواند در آکواریوم هایی که دمایی کمتر از 23 درجه سانتی گراد دارند زندگی کند. ماهی گورامی دورف معمولا سه رنگ آبی پودری، آبی نئونی و یا قرمز آتشین دارد. البته این جنس نر گورامی دورف است که رنگ های چشم نواز تری دارد. این ماهی امروزه در آکواریوم های سراسر دنیا وجود دارد و از جمله ماهی های محبوب علاقه مندان به آکواریوم است.

گورامی کوتوله
گورامی کوتوله

جنس و مشخصات فیزیکی:  

همانطور که گفته بودیم تشخیص نر یا ماده بودن ماهی گورامی توجه به رنگ آن ها است. نرها از تنوع رنگی بیشتری برخوردار هستند و همچنین رنگ هایشان زنده تر و درخشان تر است. ماده ها اما رنگشان بیشتر به خاکستری می زند. با این وجود شاخصه اصلی در تعیین جنسیت ماهی های گورامی باله پشتی آن ها است. باله پشتی ماهی های نر تیز و ماهی ماده به شکل منحنی یا گرد است. ماهی های گورامی می توانند تا 8.8 سانتیمتر رشد نمایند. آن ها می توانند تا 4 سال زندگی کنند که البته اگر در طول مدت زندگی شان از مراقبت بسیار خوبی بهره مند شده باشند می توانند بیشتر از این هم عمر کنند.

 

خصوصیات اخلاقی: 

گورامی ها ماهی های پرخاشگری نیستند و کاری به کار کسی ندارند حتی می توان گفت آن ها خجالتی هم هستند اما با بعضی ماهی ها چندان سر سازش ندارند. از این بابت خیلی نباید به آن ها خرده بگیریم؛ بین خودمان بماند اما برای خود ما هم همیشه یکی دو نفری پیدا می شوند که از آن ها خوش مان نیاید. این ماهی ها را نباید کنار ماهی های بتا ( فایتر )، دیگر ماهی های گورامی و ماهی هایی با باله های دراز و ماهی هایی با رنگ های درخشان گذاشت.

با این حال ماهی های زیادی هستند که می توانند در کنار گورامی ها زندگی کنند. تترا ها، انجل ها، کوریداروس و ماهی های لوچ کوچکتر از گورامی آکواریوم ما، می توانند زندگی مسالمت آمیزی را با گورامی دورف ها تجربه کنند.

بگذارید یک نکته مهم را با شما در میان بگذاریم. راستش را بخواهید می توانید ماهی های گورامی را با هم در یک آکواریوم بگذارید اما فقط و فقط به یک شرط؛ مطمئن شوید که آن ها از بچگی در یک آکواریوم بزرگ شده باشند و آن ها را از یک مغازه خریداری کنید.

گورامی کوتوله
گورامی کوتوله

درباره آکواریوم گورامی‌ها:

آکواریوم ماهی گورامی حداقل باید حاوی 20 گالن ( 75 لیتر ) آب باشد. دمای آکواریوم شما نباید هرگز پایین تر از 23 درجه سانتی گراد بیاید. پیش تر گفتیم که دورف ها ماهی های خجالتی ای هستند. پس بهتر است برای شان جایی برای پنهان شدن تهیه کنیم. گیاهان مخصوص آکواریوم های استوایی و همچنین چند تکه چوب که ناسازگاری ای با آکواریوم ندارند بهترین گزینه ها هستند. سعی کنید قسمتی از سطح آکواریوم را نیز با گیاهان شناور بپوشانید.

همانطور که برای هر ماهی دیگری باید این کار را انجام دهید، گورامی ها نیز قبل از انتقالشان به آکواریوم جدید باید دمای آب ظرف یا کیسه شان با دمای آکواریوم همساز شود. به این منظور باید بین 15 تا 30 دقیقه کیسه آن ها را درون آکواریوم قرار دهید تا آب کیسه با آب آکواریوم هم دما شود. مسئله مهمتر این است که نباید حتی یک ذره از آب درون کیسه به آکواریوم انتقال پیدا کند. به این منظور بعد از هم دما کردن آب کیسه و آکواریوم، ماهی را با وسیله ی مخصوص این کار از کیسه خارج کنید و به آرامی درون آکواریوم قرار دهید.

منابع:

  1. www.wikihow.com
  2. en.wikipedia.org
  3. freshaquarium.about.com

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *