سیچلاید دیماسونی

سیچلاید دیماسونی

ماهی سیچلاید دیماسونی : سیچلاید‌ دیماسونی مهمان تازه وارد آکواریوم‌های آب شیرین دنیا است این ماهی با نام علمی ( Pseudotropheus demasoni ) برای اولین بار در سال 1994 توسط ادکنینگز در دریاچه‌ی مالاوی آفریقا کشف شد و او اسم بهترین دوستش لایفدیماسون را بر روی این ماهی درخشان آبی و سورمه‌ای رنگ گذاشت. نام دیگری که بر روی این ماهی گذاشته شده است و در بین دوستداران آکواریوم معروف است، دیماسونی نیمه شب است.

شرایط نگهداری

برای نگهداری این ماهی‌ها، آکواریومی 40 گالنی( 151 لیتری ) کفایت می‌کند؛ البته اگر از آکواریومی بزرگتر استفاده کنید که چه بهتر. دمای آب آکواریوم این ماهی‌ها نیز باید بین 23.9 درجه‌ی سانتی‌گراد تا 27.8 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. همچنین شما باید هر هفته 30 تا 50 درصد آب آکواریوم را تعویض کرده و از سیستم فیلتر خوبی استفاده نمایید.

خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی

طول دیماسونی نیمه شب نهایتا به 7/6 سانتیمتر می رسد. طبیعت دیماسونی‌ها طبیعت کنجکاوی است. آن‌ها خشن و البته شجاع هستند و برای مقابله با این خصلتشان باید آن‌ها را در گروه‌های12تایی و یا بیشتر در آکواریومتان نگهدارید. در صورتی که تعداد آن‌ها کمتر باشد، نرها شروع به حمله به یکدیگر می‌کنند تا نهایتا یکی از آن‌ها زنده بماند. بهتر است بگوییم نقش کنترلی نهاد اجتماع بر روی این ماهی‌ها بسیار زیاد است. آن‌ها را با ماهی‌های همرنگ و هم شکل خودشان و یا ماهی‌های راه راه هم خانه نکنید. عصبانیت به آن‌ها مجال نمی‌دهد که فکر کنند این ماهی‌های مورد تهاجم اصلا ربطی به آن‌ها ندارند و رقیبشان نیستند.

ما بارها گفته‌ایم که نمی‌توان به ماهی‌ها برچسب خشن و عصبانی و… زد. متاسفانه زبان قاصر ما انسان‌ها مجبورمان می‌کند تا از چنین توصیفاتی استفاده کنیم و گرنه همه‌ی موجودات بر راه طبیعت و غریزه‌ی خود عمل می‌کنند. با این همه ماهی‌هایی که می‌توانند همسایه‌ی این ماهی‌ها باشند زیاد هستند. شما می‌توانید از داشتن ماهی‌هایی مثل؛ ماهی‌های الکتریکی زرد، لابیدوکرومیس، رد زبرا و کوبالتزبرا در کنار دیماسونی‌ها لذت ببرید.

 آکواریوم

رودهایی که به دریاچه‌ی مالاوی می‌ریزند سرشار از مواد معدنی هستند و همچنین تبخیر نیز به این مسئله کمک می‌کند. دریاچه‌ی مالاوی به خاطر شرایط ثابت آبش بسیار معروف است. همه‌ی این‌ها به ما می‌گوید که ماهی دیماسونی باید در آبی قلیایی زندگی کند. البته این ماهی می‌تواند تا حدود بسیار کمی شوری آب را تحمل کند.

بهتر است بستر آکواریوم از شن باشد اما بعضی آکواریوم‌داران حرفه‌ای از مرجان و صخره‌ی بدون شن هم برای آکواریوم این ماهی‌ها استفاده می‌کنند. به هر حال اگر بستر آکواریوم را از شن پوشاندید نیز باید از صخره‌های زیادی در آکواریومتان استفاده کنید تا این ماهی‌ها جای جست و خیز و پنهان شدن داشته باشند.

منابع سیچلاید دیماسونی ماهی آب شیرین :

  1. animal-world.com

www.cichlid-forum.com

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *