سیکلید رَم (رامیرِزی Mikrogeophagus ramirezi)

سیکلید رَم (رامیرِزی Mikrogeophagus ramirezi)

ماهی سیکلید رَم : سیکلید رَم (Ram)  یا رامیرِزی که در گویش عامیانه، گاهی «رامیزی» هم شنیده می‌شود، علی‌رغم اکثر اعضای سیکلیده که مهاجم هستند، جزو سیکلیدهای کوچک زیبا و بسیار آرام (صلح‌طلب) بومی رودخانه‌های آمریکای جنوبی در ونزوئلا و کلمبیاست. از دیدگاه فراوانی جمعیت، در خطر چندانی به سر نمی‌برد. سیکلید پروانه‌ای (Butterfly Cichlid)، دارف‌ سیکلید (Dwarf – کوتوله)، بلورَم و سنگاپوررَم از نام‌های دیگر متداول آن هستند. تکثیر انتخابی گونه، فرم‌های رنگی جدید و متنوعی را به وجود آورده که به هر کدام، گاهی نام جدید هم اختصاص داده‌اند.

     آنها در تمامی سطوح آب شنا می‌کنند، ۴ سال عمر می‌کنند و نهایتاً به ۷ سانتیمتر طول می‌رسند. 

ماهی سیکلید رَم
ماهی سیکلید رَم

شرایط نگهداری در آکواریوم:

  تازه‌کارها می‌توانند رامیرزی‌ را نگهداری کنند. آکواریومی با کف ماسه‌ای، نور متوسط و حجم کمینۀ ۴۰ لیتر برای رامیزی کافی است. آنها به حفظ شرایط آب در حد خیلی دقیق نیاز ندارند و تجدید منظم عادی کفایت‌شان می‌کند (ده تا بیست درصد آب آکواریوم هر دو هفته یا هر هفته یک نوبت)؛ اما در عین حال به تغییرات شیمیایی ناگهانی آب بسیار حساسند. و البته می‌بایست به خاطر داشت که قبل از هر بار تجدید یا تعویض آب، با یک اسفنج یا شیشه پاک‌کن مغناطیسی، داخل شیشه‌های آکواریوم را تمیز کنید. اگر متوجه جلبک در کف آکواریوم شدید، شن و ماسۀ کف را باید به طور کامل وکیوم و مدفوع و باقیمانده‌های خوراک را از آن بزدایید.

    تکثیر آنها آسان است؛ اما زنده‌ نگهداشتن نوزادانشان کار سختی است. آنها مستعد ابتلا به بیماری سل ماهی هستند (Fish Tuberculosis – Piscine).

دمای مطلوب برای نگهداری سیکلید رامیرزی ۲۵/۵ تا ۲۹/۵ درجهٔ سانتیگراد است. آبهای سخت را  می‌پسندند (سختی ۱۴-۶ درجۀ dH) و pH در طیف ۶ تا ۷/۵ را تحمل می‌کنند.

 

 تغذیه ماهی سیکلید رم :

 رامیرزی‌ها همه‌چیزخوارند و به راحتی تقریباً هر خوراکی که به آنها عرضه کنید، خواهند خورد. خوراک آنها در طبیعت، عبارت است از مواد گیاهی و جانداران کوچک. در آکواریوم، می‌توانید به آنها مخلوطی از خوراک‌های گوشتی بدهید که زنده یا منجمد باشند؛ مانند میگو، کرم خونی، کرم‌های سفید، کرم‌های خاکی خرد شده، سیکلوپس و آرتمیا.

  ممکن است عده‌ای از رامیرزی‌ها پلت و پولکی هم بخورند؛ اما نباید به عنوان جزء اصلی خوراکشان باشد. به جای یکبار خوراک زیاد، ۲ تا ۵ وعده در روز به صورت یک تکۀ کوچک خوراک، آنها را تغذیه کنید. مکمل‌های مولتی‌ویتامین مینرال مخصوص ماهی، آنها را سرحال‌تر نگه خواهد داشت.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *