آشنایی با ماهی فایتر آب شیرین

آشنایی با ماهی فایتر آب شیرین 

ماهی فایتر آب شیرین :‌ ماهی فایتر به دلیل دارا بودن از رنگ های زیبا و خیره کننده از محبوبیت بالایی برخوردار است.عدم سازگاری نوع نر این ماهی نسبت به سایر هم نوعان خود، دلیل نام گذاری این ماهی به نام فایتر است. این ماهی حدود 3 سال عمر و تا 7 سانتی متر رشد می ‎کند. در این قسمت از زندگی رنگی به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری و پرورش ماهی فایتر خواهیم پرداخت.

مشخصات کلی

ماهی های فایتر علاوه بر آبشش هایشان با اندام های موجود بر روی سطح پوستشان بر سطح آب تنفس می ‎کنند . این ماهی ها در صورت احساس خطر، آشفتگی خود را با تکان دادن دم و باله هایشان نشان می ‎دهند .

نوع نر این ماهی ها تهاجمی بوده و به ماهی های هم نوع خود و یا سایر ماهی ها حمله می ‎کنند .

ماهی فایتر آب شیرین
ماهی فایتر آب شیرین

رژیم غذایی ماهی فایتر
رژیم غذایی متعادل ماهی های فایتر شامل موارد زیر است :

انواع پوسته ، کرم های خونی و مواد غذایی منجمد مانند میگو به منظور تامین مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت ماهی

تغذیه ماهی فایتر
مواردی که باید در هنگام تغذیه ماهی فایتر به خاطر بسپارید شامل موارد زیر است :

از ریختن غذای بیش از حد در آکواریوم خودداری کنید زیرا این ماهی نمی ‎تواند بیش از 1 الی 2 دقیقه غذا بخورد. ریختن غذای بیش از حد در آکواریوم سبب کثیف شدن آب آکواریوم خواهد شد.

قبل از ریختن غذاهای یخ زده درون آکواریوم آن را یخ زدایی کنید.

ماهی های کوچک تر نیازمند تکه های غذای کوچک تری از غذا هستند.

1 الی 2 مرتبه در روز ماهی را تغذیه کنید.

ماهی فایتر آب شیرین
ماهی فایتر آب شیرین

آکواریوم ماهی های فایتر
ماهی های فایتر نیازمند نگهداری در آکواریوم های بزرگ تر از یک لیتر هستند. نوع نر این ماهی ها تهاجمی بوده و به سایر ماهی های هم جنس خود حمله می ‎کند و بنابراین بهتر است از نگهداری سایر ماهی ها با این ماهی خودداری کنید. با این حال نوع ماده این ماهی با سایر ماهی ها سازگاری داشته و می ‎توانید سایر انواع ماهی ها را در کنار آن نگهداری کنید.

دمای مورد نیاز برای پرورش این نوع ماهی دمای 23 تا 27 درجه سانتی گراد می ‎باشد و بنابراین لازم است که برای آکواریومتان بخاری مناسب تهیه کنید. بخاری را در نزدیکی فیلتر قرار دهید تا آب گرم شده توسط فیلتر به گردش دراید و این که آکواریوم باید در یک مکان خلوت و به دور از نور مستقیم خورشید باشد.

استفاده از فیلتر زیر ماسه لایه ای حدود 2.5 الی 5 سانتی متر ماسه سنگ در قسمت کف آکواریوم پیشنهاد می ‎شود وهمچنین می‎ توانید از گیاهان تزئینی برای آکواریوم این نوع ماهی استفاده کنید اما باید دقت داشته باشید که قبل از قرار دادن آن ها درون آکواریوم به خوبی شستشو دهید و از آب بدون کلر برای آکواریوم مورد نظرتان استفاده کنید.

کیفیت آب و پارامتر های پایدار برای سلامتی ماهی های فایتر بسیار مهم است و در صورت عدم اطمینان از کیفیت آب آکواریوم خود از قرار دادن ماهی درون آب خودداری کنید .

یک فیلتر مناسب باید بتواند 3 تا 5 بار در ساعت تمام آب درون آکواریوم را تصفیه کرده و به گردش درآورد.

تمیز کردن آکواریوم
نگهداری های روزانه شامل :

بررسی فیلتر ، دمای آب و سایر تجهیزات می شود.

حداقل یک بار در هفته کیفیت آب را بررسی کرده و 50% از آب را تعویض کنید و در صورت داشتن آکواریوم بزرگ تر، هر 2 تا 4 هفته، 10 تا 25% از حجم کل آب را تعویض کنید.

چگونه باید ماهی فایتر را درون آکواریوم قرار داد ؟

پس از خریداری ماهی فایتر ابتدا آن را همراه با کیسه به مدت 15 دقیقه درون آب آکواریوم قرار دهید تا به دمای آب عادت کند و در مرحله بعد مقداری از آب آکواریوم را به درون کیسه ماهی فایتر بریزید و در نهایت برق ها را خاموش کرده و ماهی را به آرامی در آکواریوم قرار دهید.

از آن جایی که با ورود ماهی به آب آکواریوم، pH آن تغییر می ‎کند بنابراین لازم است که مقدار pH آب ، آمونیاک و نیترات را مرتبا بررسی کنید.

نشانه های یک ماهی سالم
– دارای فعالیت بالا
– تغذیه کافی و مناسب
– رنگ های متنوع در نوع نر این ماهی
– واکنش نشان دادن نسبت به محرک های خارجی
– خودداری از ایجاد شرایطی که باعث بروز علائم استرس و بیماری می ‎شود
– حفظ کیفیت آب با تنظیم دما و تصفیه آن

علائم وجود بیماری در این نوع ماهی شامل موارد زیر است :

  • کم رنگ شدن رنگ باله ها و از دست دادن اشتها
  • ایجاد لکه و قارچ بر روی بدن و دهان
  • چشمان اشک آلود
  • باله های براق غیر طبیعی
  • بی قراری
  • کاهش وزن
  • کاهش فعالیت
  • تورم شکم

علائم ذکر شده ممکن است به دلیل مشکلات مراقبتی و بیماری های قارچی و یا عفونت های باکتریایی در ماهی بروز پیدا کند. بهبود کیفیت آب و استفاده از داروهای قارچی و باکتریایی با مشورت دائم پزشک به برطرف شدن این علائم و بیماری ها کمک خواهد کرد.

نکات بهداشتی
– همیشه قبل و بعد از وارد کردن دستان خود به درون آب آکواریوم آن ها را به خوبی شستشو دهید؛ به خصوص در صورت برخورد دستانتان به ماهی ها زیرا این نوع ماهی باعث انتقال بیماری زونا به انسان ها خواهد شد. ( افراد سال خورده و افرادی که دارای مشکلات سیستم ایمنی هستند باید مراقبت بیشتری به خرج دهند ).
– از رها کردن این ماهی در طبیعت خودداری کنید.
– قبل از افزودن هر چیزی به آکواریوم ، آن را با مواد مناسب شستشو دهید اما با این وجود از شستشو مواد با صابون خودداری کنید زیرا صابون دارای مواد سمی برای ماهی ها هستند.
– قبل از افزودن ماهی ها به آکواریوم، دستگاه تصویه آب را به آکواریوم خود اضافه کنید.
– از ایجاد شرایطی که باعث بروز علائم استرس و بیماری در ماهی می شود خودداری کنید.
– با تنظیم دما و تصفیه آکواریوم ، کیفیت آب را حفظ کنید.

نگهداری ماهی فایتر در آکواریوم

به دلیل اینکه زیستگاه ماهی فایتر در طبیعت و بین کشتزاهای تایلند در شالیزارها است ، زندگی در آب با عمق زیاد برای او مناسب نیست و در واقع این ماهی نیاز به فضای وسیعی دارد پس در انتخاب تنگ مناسب برای فایترها دقت کرده و تا حدی که ممکن است آن ها را داخل تنگ های بزرگ با سطح زیاد نگه داری کنید.

در مورد تعویض آب تنگ ماهی فایتر نیازی به تعویض روزانه آب نیست و میتوانید چند روز یکبار کمی آب جدید که کلر آن خارج شده است را به همان آب قبلی اضافه کنید.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *