7 نکته اساسی برای نگهداری صحیح از ماهی ‌ها

7 نکته اساسی برای نگهداری صحیح از ماهی ‌ها

نگهداری صحیح از ماهی : این مقاله شامل چند نکته بسیار مهم و ضروری در راستای نگهداری صحیح از ماهی‌ها است. هر آکواریوم‌دار متعهدی می‌بایست به این نکات اشراف کامل داشته باشد تا موجودات زنده بتوانند در بهترین شرایط زندگی کنند .

1- برای ماهی خانه‌ی مناسب انتخاب کنید. چه این خانه یک آکواریوم باشد، چه یک حوضچه و یا حتی یک تنگ.

2- نقطه شروع: روزهای اول معرفی یک ماهی به آکواریوم و خانه‌ی جدیدش، پر ریسک‌ترین روزها است. در این روزها باید صد چندان مراقب ماهی‌های خود باشید. شما می‌توانید با استفاده از نکاتی که در مقالات قبل به آن‌ها اشاره شده است، از خطر ریسک روزهای اول بکاهید.
3- 20 درصد آب را هفته‌ای دو بار عوض کنید. (البته این مسئله برای هر ماهی‌ای به صورت دقیق در مقالات پیشین تعریف شده است).  
4-  حداقل هر ماه یکبار آکواریوم خود را به خوبی تمیز کنید.
5- دو بار در روز و در زمان‌های مشخص به ماهی‌ها غذا بدهید. بهتر است غذاهایی که انتخاب می‌کنید بیشتر حالت شناور داشته باشند تا به طور کامل توسط ماهی‌ها خورده شوند. مطمئن شوید که همه‌ی غذاها خورده شده‌اند تا آن‌ها باعث کثیفی آب آکواریوم شما نشوند.
6- هر روز با دقت تمام به ماهی‌هایتان نگاه کنید و مطمئن شوید که نشانه‌ی استرس و بیماری (که پیش‌تر در دو مطلب توضیح داده شده‌اند) در آن‌ها وجود ندارد. اگر نشانه‌ای از استرس و بیماری در ماهی‌های خود دیدید سریعا بر اساس روش‌های پیشنهادی درمان، دست به کار شوید.
7- هر روز به دقت آب آکواریوم خود را کنترل کنید. اگر آب آکواریوم ابری و یا فومی ‌شکل شده بود و یا آب آکواریوم بو می‌داد، سریعا دست به کار شوید و شرایط را تغییر دهید.

تک تک این 7 نکته‌ی ضروری در ادامه‌ی این متن و متن‌های بعدی باز شده و به صورت موشکافانه‌ای توضیح داده می‌شوند تا شما با دانش کاملی به سراغ مهمانان دوست داشتنی و کوچک خود بروید.

 

خانه مناسب برای ماهی ها

ماهی‌ها موجودات سازگاری هستند و تقریبا توانایی کنار آمدن با اکثر تغییرات را دارند. ماهی‌ها معمولا در مواجهه‌ی با فقدان عناصر ضروری مثل اکسیژن آب، نشانه‌هایی از استرس و بیماری بروز می‌دهند. البته ازدیاد برخی عناصر تحمل ناپذیر مثل فضولات ماهی‌ها نیز برای آن‌ها استرس‌زا و بیماری آور است.

با استفاده‌ی درست و با برنامه، از تجهیزات و چینش مناسب فضای آکواریوم (از گیاهان، صخره‌ها و…) می‌توانید به راحتی جلوی بروز استرس و بیماری در ماهی‌ها را بگیرید.

مهمترین عامل برای مهیا کردن یک خانه‌ی مناسب برای ماهی‌ها، ساختن فضایی سازگار با توجه به خصوصیات ماهی و اندازه‌ی آکواریوم، فضای شنا، تجهیزات متناسب و همسایه‌های سازگار است. دو راه برای سازگار کردن ماهی با خانه‌اش وجود دارد. راه اول این است که ابتدا گروهی از ماهی‌های دلخواه‌تان را که با یکدیگر سازگار هستند انتخاب کنید و بر اساس خصوصیات و تعداد آن‌ها خانه‌ای درخورِ شأن آن‌ها بسازید و راه دوم این است که ابتدا آکواریومی‌ تهیه نمایید و سپس جستجو کنید و ببینید که کدام ماهی‌ها می‌توانند در خانه‌ی پیش ساخته‌ی شما در کنار یکدیگر و به راحتی روزگار بگذرانند.

به عنوان مثال بیایید فرض کنیم که شما علاقه‌ی زیادی به ماهی بتا دارید، ابتدا باید نکاتی را در مورد خود بتا فرا بگیرید مثلا اینکه هرگز نباید دو ماهی بتای نر را در یک آکواریوم قرار داد و یا ماهی نر و ماده را بیش از یک یا دو ساعت، آن هم برای جفت‌گیری نباید کنار یکدیگر قرار داد. سپس جستجو کنید که چه ماهی‌هایی را می‌توان در کنار ماهی ماده بتا قرار داد، آن‌ها را تا حد امکان انتخاب کنید و خصوصیاتشان را مطالعه کنید. در انتها آکواریومی ‌بر اساس نوع و تعداد ماهی‌های انتخابی‌تان سفارش دهید و تهیه نمایید.

برای راه دوم بیایید فرض کنیم که شما یک تنگ بزرگ شیشه‌ای دارید و قصد دارید به هر ضرب و زوری برای آن یک یا چند ماهی انتخاب کنید. برای این منظور شما باید موضوع جستجو و مطالعه‌ی خود را بر روی ماهی‌هایی که می‌توان در داخل یک تنگ از آن‌ها نگهداری کرد، متمرکز کنید.

بهتر است برای اینکه از داشتن آکواریوم لذت ببرید و موجودات آبزی داخل آکواریوم بتوانند در شرایط استانداردی زندگی کنند از مشاوران متخصص کمک بگیرید.

منبع نگهداری صحیح از ماهی :

    1. http://aquariumfish.net

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *