آکواریوم کف

آکواریوم کف ، جایگزین مناسب حوض 

آکواریوم کف جایگزین حوض : از گذشته استفاده از عناصر طبیعی در چیدمان منزل، یکی از روشهای مرسوم در زیبایی خانه های شرقی بوده است. طراوت یک باغچه سبز با گل و گیاه زینتی و یا حوضچه آب با چند ماهی قرمز در حیاط، فضای زیبایی را در خانه های قدیم ایجاد می کردند.
اکنون نیز با رواج شهرنشینی، گیاهان آپارتمانی در گلدانهای کوچک و بزرگ، همینطور آکواریوم های کوچک و بزرگ در منازل و حتی محل کار به فضاهای کوچک شهری، صفا و رونق و زیبایی می بخشند. نگهداری از ماهیان زینتی در آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک می کند بلکه از لحاظ روانی و کاهش استرس های روزمره تاثیر بسزایی دارد.

آکواریوم ها به اشکال و ابعاد گوناگونی طراحی و ساخته می شوند که با توجه به فضای داخلی در هر مکانی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. از آکواریوم های کوچک گرفته تا آکواریوم های عظیم که بر اساس طراحی و محاسبات و بودجه مورد نظر خود در چیدمان فضای داخلی می توان از آنها بهره برد.

 

اما آیا می توان آکواریومی را جایگزین حوض های قدیم ایران نمود؟ با این تفاوت که این حوضچه را به جای حیاط، در داخل خانه بنا کرد. در پاسخ باید بگوییم که بله ممکن است. امروزه ایجاد یک آکواریوم در کف امکان پذیر است و طراحان و معماران خوش ذوق معمولاً از آکواریوم کف در طرح های خود بهره می برند. طراحی و ساخت یک آکواریوم متفاوت که روی زمین قرار گرفته، علاوه بر زیبایی هر چه بیشتر فضا بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

زمانی که شما پا روی شیشه ای می گذارید که زیر آن ماهی های زیبا در حال بازی و حرکت هستند که شاید قطعه ای از طبیعت زیر اقیانوس را برای شما تداعی کند، شگفت زده خواهید شد و این سوال در ذهن شما بوجود خواهد آمد که آیا می شود روی آن راه رفت؟ درحالی که زیر آن هم آب جریان دارد.

در واقع ساخت آکواریوم کف، نیاز به تمهیدات و تجهیزاتی دارد که باید از قبل پیش بینی شده باشند. در نظر گرفتن عمق مناسب برای نیازهای زیستی ماهی ها و ایمنی بالای سازه شیشه ای از جمله این موارد هستند. همچنین برای تأسیساتی که تصفیه آب و یا تخلیه و آبگیری را به راحتی انجام دهند می بایست تمهیدات ویژه ای اتخاذ کرد تا استفاده از این آکواریوم در درازمدت برای شما دردسر آفرین نباشد. این به این معنی است که با پیش بینی چنین مواردی، پس از ساخت آکواریوم کف، سهم شما فقط لذت از تماشای چنین حوضچه منحصربفردی در کف منزلتان خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت است انتخاب مکان مناسب است. آکواریوم کف بهتر است در جایی قرار گرفته باشد که علاوه بر دید خوب تردد کمتری روی شیشه آن انجام گیرد تا احتمال خش پذیری شیشه کمتر شود. معمولا در سالنهای بزرگ مکان مناسبی برای این کار پیدا خواهد شد.

شیشه ای که برای این کار استفاده می گردد باید کاملاً ایمن و مقاوم باشد. باید در نظر داشته باشیم که یک کار غیرحرفه ای علاوه بر اینکه نتیجه مطلوبی نخواهد داشت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

قطعاً زیبایی هر چه بیشتر این آکواریوم با نورپردازی ویژه آن امکان پذیر است. با نورپردازی بهتر داخل آکواریوم می توان جلوه و درخشش خاصی در آکواریوم ایجاد کرد که در نهایت فضای بهتری در این بخش از دکور داخلی بوجود خواهد آورد.
ممکن است این سوال پیش بیاید که چنین آکواریومی را چطور باید نظافت کرد؟ و یا رسیدگی به آن چگونه خواهد بود؟

اما در واقع نگهداری و نظافت این آکواریوم نیز از مواردی است باید در سیستم تأسیسات و تصفیه آب، پیش بینی شده باشد تا کمترین موارد نظافتی را پیش رو داشته باشیم.

بهترین حالت برای داشتن آکواریوم کف این است که در هنگام ساخت و ساز و یا بازسازی منازل اقدامات لازم صورت گیرد در غیر اینصورت برای داشتن این آکواریوم نیاز به بررسی های ویژه ای خواهد بود. در فضاهایی که امکان ایجاد آکواریوم به طور کامل وجود نداشته باشد می توان آکواریوم کف را به صورت خشک اجرا کرد که البته در این حالت تنها دکور آکورایوم و نورپردازی را خواهیم داشت و در واقع آکواریوم ما آب و ماهی ندارد.

اگر بخواهیم در کنار طراحی داخلی، دنیایی کوچک از ماهی های زیر دریا داشته باشیم می توانیم با استفاده از ایده های جدید، فضایی دوستانه و آرامش بخش بوجود آوریم.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *