آکواریوم گیاه، تصویری از طبیعت جنگل

آکواریوم گیاه، تصویری از طبیعت جنگل 

آکواریوم گیاه تصویر جنگل : آکواریوم گیاه به علت زیبایی ظاهری فوق العاده و دیگر مزایا که در ادامه به آنها اشاره می کنیم می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای افراد  پرمشغله و در عین حال علاقه مند به طبیعت و آکواریوم باشد.

موجودات اصلی این نوع از آکواریوم‌ها، گیاهان آبزی زنده و شاداب می باشد که با رشد و نمو و رنگهای و گونه های مختلف خود زیبایی چشم گیری را به فضا انتقال می دهند.  البته اگر کسی مایل باشد در این مجموعه زیبا از ماهی هم استفاده کند زیبایی آن را چند برابر می کند. در این نوع آکواریوم از ماهیهای ریز و رنگارنگ که معمولا به صورت دسته جمعی زندگی می کنند، استفاده می‌شود.

در این مجموعه گیاهان اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند و  برگهای آنها پناهگاه خوبی برای ماهی ها بوده و محل مناسبی برای تخم ریزی آنها محسوب می شود.گیاهان با جذب نور طبیعی یا مصنوعی  و گاز کربنیک از محیط، عمل فتوسنتز را انجام می دهندکه نتیجه آن، تولید اکسیژن است. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تامین اکسیژن آب جهت تنفس ماهیها و در کل، آبزیان دارد.به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفی گاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم گیاه پر اهمیت است.

در صورتی که آکواریوم گیاه به شکل استاندارد تعبیه شده باشد و تمام افزودنی های مخزن به شکل صحیح تأمین شود، گیاهان به سرعت رشد کرده و طبیعت جنگل را در آکواریوم به تصویر می کشند، که بعد از مدتی لازم است بعضی گیاهان را کوتاه و یا قلمه های جدید  از مخزن خارج شوند.

یکی از این مواد ضروری برای رشد و نمو گیاهان آهن است که موجب طراوت و نیز رشد رنگدانه های سبز گیاهان می شود دیگر مواد مورد نیاز گیاهان عبارتند از: منگنز، روی، منیزیم، مس، پتاسیم، فسفر، کلسیم، و نیتروژن.

 بیشتر این مواد در آب شیر شهری موجود ند و برخی نیز از طریق ماهی ها ، فضولات و باقی مانده ی غذا ها تامین می شود. تنها چیزی که در این مورد نیاز دارید داشتن مقداری کود مایع(یا بصورت قرص) برای آکواریوم است.

گیاهان آبزی بشدت به دمای بالا حساس هستند و آکواریومی که در آن از گیاه استفاده شده نباید بخاری داشته باشد، دمای اتاق یعنی حدود ۲۵درجه یا پایین تر بهترین درجه حرارت برای آکواریوم گیاه محسوب می شود، دمای بالاتر باعث لزجی و پژمردگی گیاهان می شود، پس لازم است از ماهیانی استفاده شود که تحمل دمای پایین را داشته باشند، هرچه دما را پایین تر نگهدارید، خواهید دید که گیاهان شما بهتر و بیشتر رشد نموده و زیبایی خود را حفظ خواهند نمود. 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *