آکواریوم گیاه

آکواریوم گیاه

آکواریوم گیاه : آکواریوم گیاه یکی از انواع بسیار زیبا و چشم‌نواز آکواریوم است که در این سبک، موجودات اصلی آکواریوم، گیاهان آبزی زنده و شاداب آن می باشند، که با رنگ های زیبا و رشد و نمو خود چشم نوازی می کنند. گیاهان آبزی علاوه بر این که چرخه بیولوژیک آب را تکمیل می کنند ، زیبایی فوق العاده ای به آکواریوم می بخشند البته این بدان معنا نیست که در این سبک از آکواریوم امکان نگهداری از ماهی وجود ندارد. بلکه  در آن بیشتر می توان از ماهی های ریز و رنگی که بصورت دسته جمعی حرکت می کنند استفاده نمود، در این سیستم ،گیاهان اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند و  برگهای آنها پناهگاه خوبی برای ماهی ها بوده و محل مناسبی برای تخم ریزی آنها محسوب می شود.گیاهان با جذب نور طبیعی یا مصنوعی  و گاز کربنیک از محیط، عمل فتوسنتز را انجام می دهندکه نتیجه آن، تولید اکسیژن است. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تامین اکسیژن آب جهت تنفس ماهیها و در کل، آبزیان دارد.به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفی گاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم گیاه پر اهمیت است.

درصورتی که امکانات آکواریوم گیاه شما کافی بوده و تمامی افزودنی های مخزن به شکل صحیح تامین شود، گیاهان به سرعت رشد نموده و منظره ای زیبا و خارق العاده مانند یک جنگل را در آکواریوم شما به وجود می آورند که پس از مدتی نیازمند آن می باشید که بعضی از گیاهان را کوتاه کرده و یا مقداری از قلمه های جدید را از مخزن خارج کنید.

یکی از این مواد ضروری برای رشد و نمو گیاهان آهن است که موجب طراوت و نیز رشد رنگدانه های سبز گیاهان می شود دیگر مواد مورد نیاز گیاهان عبارتند از: منگنز، روی، منیزیم، مس، پتاسیم، فسفر، کلسیم، و نیتروژن.

 بیشتر این مواد در آب شیر شهری موجود ند و برخی نیز از طریق ماهی ها ، فضولات و باقی مانده ی غذا ها تامین می شود. تنها چیزی که در این مورد نیاز دارید داشتن مقداری کود مایع (یا بصورت قرص) برای آکواریوم است از این رو این سبک آکواریوم می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای افراد پرمشغله و علاقمند به آکواریوم باشد.

گیاهان آبزی بشدت به دمای بالا حساس هستند و آکواریومی که در آن از گیاه استفاده شده نباید بخاری داشته باشد، دمای اتاق یعنی حدود ۲۵درجه یا پایین تر بهترین درجه حرارت برای آکواریوم گیاه محسوب می شود، دمای بالاتر باعث لزجی و پژمردگی گیاهان می شود، پس لازم است از ماهیانی استفاده شود که تحمل دمای پایین را داشته باشند، هرچه دما را پایین تر نگهدارید، خواهید دید که گیاهان شما بهتر و بیشتر رشد نموده و زیبایی خود را حفظ خواهند نمود. 

هرساله در دنیا مسابقاتی در زمینه اجرای دکور آکواریوم گیاه با نام Aquascaping برگزار می شود که علاقمندان زیادی را به خود جذب می نماید. در این مقاله جهت آشنایی بیشتر دوستان گرامی با این سبک زیبای آکواریوم، تصاویر زیبایی از مخازن گیاه که عمدتا برندگان جهانی این رشته بوده اند قرار داده شده است امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید. 

آکواریوم گیاه
آکواریوم گیاه

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *