اسب دریایی آبزی با ویژگی های منحصر به فرد و جالب

اسب دریایی آبزی با ویژگی های منحصر به فرد و جالب

در این مقاله قصد داریم در مورد ویژگیهای یکی از ستودنی ترین پدرهای اقیانوس یعنی اسب دریایی صحبت کنیم. شاید خیلی از ما تصور کنیم که خصوصیات پدر و وظایف پدری مختص انسان است. در اینجا ما میخواهیم در مورد نقش و ویژگیهای اسب دریایی پدر در تولید مثل و بقای این موجود آبزی برای علاقمندان به آکواریوم به طور مختصر اشاره کنیم.

اندازه  بدن یا بهتر بگوییم ارتفاع بدن اسب های دریایی بین 15 تا 35 سانتیمتر در گونه های مختلف تغییر می کند. اسب دریایی یکی از نادرترین آبزیان اقیانوس است که به صورت ایستاده شنا میکند و به همین دلیل شناگران خوبی نیستند و اسب دریایی از نوع کوتوله کندترین سرعت حرکت را نسبت به آبزیان دیگر دارد. در واقع علت انتخاب اسم اسب دریایی برای این موجود بعلت تشابه ظاهری با اسب بوده و نه سرعت حرکت آن. این موجود برای دفاع از خود از استتار استفاده می کنند که جز گونه های قهوه‌ای، زرد، قرمز و سفید ماسه ای بقیه خود را به رنگ خیلی روشن درآورده که دیده نشوند و شکار موجودات آبزی دیگر نشوند.

اسب دریایی نر نقش اساسی در تولید مثل را ایفا می کند به این صورت که اسب‌دریایی ماده تخم های خود را ر یک کیسه در شکم نر قرار می دهد. ماهی پدر تخمها را بارور کرده و آنها را تازمانی که به طور کامل آماده خروج از تخم هستند را با خود حمل می کند و زمان مناسب پدر با انقباضات دقیقا شبیه به فرآیندی که زنان در زایمان تجربه می کنند، بچه ها را به دنیا می آورد. جالب اینکه در بدن اسب‌دریایی نر ماده شیمایی شبیه شیر مادر برای تغذیه بچه ها تولید می شود. اسب‌دریایی نر از این جهت منحصر به فرد است که برخلاف موجودات دیگر که فرآیند مشقت بارداری را جنس ماده تجربه می کند این موجودات برعکس عمل می ‌کنند.

اسب‌دریایی  از سخت پوستان کوچک تغذیه میکند، میگو یکی از غذاهای مورد  علاقه آنهاست. اسب دریایی دوست دارد غذای خود را برای چند دقیقه قبل از اینکه در نهایت تصمیم به حمله بگیرد ، تماشا کند وهنگامی که تصمیم میگیرد،  با چابکی بالا برای گرفتن طعمه حرکت می کند.

اسبهای دریایی موجودات مهاجمی نیستند ،آنها غالبا موجوداتی خجالتی بوده و ترجیح میدهند به جای جنگ برای حفظ قلمرو مخفی شوند یک جفت اسب دریایی با متانتی که در وجود این ماهی است و خلق و خوی ستیز گریزی آن گزینه ای مناسب برای ایجاد یک اکوسیستم شاد در آکواریوم  هستند.

تانک مناسب اسب‌دریایی باید ارتفاعی مطلوب حداقل 60 حدود سانتیمتر داشته باشد تا شما بتوانید رقص عاشقانه جفت اسب دریایی در هنگام جفت گیری را ببینید،رقص استادانه بین نر و ماده نیازمند حرکت به سمت بالا در یک مسیر منحنی شکل با شیب کم است و درست مثل این است که شما به تماشای یک رقص عروسی در وسط شقایقها و مرجانها نشسته اید،اگر به سلامت آنها علاقمندید اطمینان حاصل کنید که برای آنها فضاهای مخفی شدن در نظر گرفته اید ،گیاه ها و شقایقهایی در محیط قرار دهید که بتوانند به وسیله دم به آنها متصل شوند در این صورت آنها وانمود میکنند که بخشی از دکور هستند و در کنار آنها از نگهداری از ماهیهای درشت و ترسناک پرهیز کنید.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *