چرا آکواریوم انتخاب کنیم

چرا آکواریوم انتخاب کنیم

انتخاب آکواریوم : تاکنون مقالات زیادی راجع به آکواریوم، ماهی ها، شرایط آب ، نگهداری آکواریوم ، نوع اکوسیستم آکواریوم و … خوانده اید اما در این مقاله قصد داریم به بررسی این که اصلا چرا آکواریوم را انتخاب کنیم و از آن در محیط پیرامونمان استفاده کنیم بپردازیم.

بشر از ابتدای آفرینش با موجودات بسیاری همچون پرندگان، چرندگان، حشرات و آبزی ها هم زیست بوده و از آن ها در زندگی بهره های بسیاری برده است. به عنوان مثال از گاو برای شخم زدن زمین های کشاورزی، از اسب برای حمل بار و جابجایی افراد و بسیاری استفاده های دیگر نموده است. از همین رو انسان برای تامین آب مورد نیاز زندگی چه برای نوشیدن و رفع تشنگی و چه برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی سعی کرده همیشه در کنار آب سکنی گزیند و خانه خود را در مجاورت با آب بنا نهد. به این ترتیب موجوداتی که در آب می زیستند نیز به زندگی بشری وارد شدند که از جمله مهم ترین آن ها می توان ماهی را نام برد. انسان ها ماهی ها را صید کرده و از آن ها به عنوان وعده غذایی خود استفاده می نمودند تا این که به مرور زمان و با پیشرفت انسان ها و تکنولوژی، بشر به زیبایی محیط پیرامونش بیش از پیش اهمیت داد. یکی از این عناصر زیبایی محیط نگهداری از موجودات طبیعی در محل زندگی بشمار می آید که از آن جمله می توان به نگهداری انواع پرندگان و ماهی های زینتی زیبا و همچنین داشتن باغ و باغچه ها و کاشت و نگهداری انواع گل و گیاه اشاره نمود. اما سوال اصلی ما این است که چرا آکواریوم را انتخاب کنیم؟

از آن جا که انسان همیشه به دنبال زیباتر کردن محیط و در عین حال آرامش بخشیدن به آن می باشد آکواریوم می تواند گزینه مناسبی برای برگزیدن باشد چرا که در یک آکواریوم اصولی، تمامی شرایط زیست موجودات رعایت شده و سعی می شود تا آنجا که ممکن است طبیعت زنده و زیبای زیر آب شبیه سازی شود. آکواریوم انواع مختلف دارد که از آن ها می توان به آکواریوم آب شیرین، شور و گیاه اشاره کرد که هر کدام از آن ها شرایط خاص خود را دارد و دکورهای مختص به خود را دربر می گیرد. صدای آب همیشه گوش نواز بوده و نگاه کردن به آن حس آرامش بخشی را در وجود انسان بیدار می نماید. حتما تا بحال کنار رودخانه یا دریا نشسته اید؟ به آب نگریسته و به صدای آن گوش فرا داده اید. پس از مدتی متوجه شده اید که ساعت ها از وقتتان را به همین منوال گذرانده اید بی آن که لحظه ای خسته شوید. اما به راستی چرا؟؟؟ آیا آب اعجاز می کند؟

در قرآن کریم می خوانیم: و جعلنا من الماءِ کل شیءٍ حی ( و هر چیز زنده ای را از آب پدید آوردیم )

سوره انبیاء آیه30  

پس می توان این چنین نتیجه گرفت که چون همه موجودات از آب نشأت می گیرند به همین دلیل به مایه حیات خود حس متفاوتی نیز نشان می دهند و نه تنها از ساعت ها با آب بودن خسته نمی شوند بلکه پس از آن نیز میل دوباره به آن نشان می دهند. آکواریوم چون شبیه سازی آب در محیط زندگی ما انسان ها می باشد نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چرا که ساعت ها نشستن روبه روی یک آکواریوم زیبا و دیدن آن به هیچ وجه خسته کننده نیست. در ذیل نظرات یک فرد راجع به  آکواریوم آمده است که شاید نظر بسیاری از افراد در جامعه شبیه به آن باشد:

« آکواریوم را در جاهای مختلف می دیدم و از دیدن آن حس خوبی به من دست می داد اما وقتی از شرایط نگهداری آن آگاه می شدم از داشتن آن صرفنظر می کردم. تا این که با آکواریوم هایی روبه رو شدم که هم از نظر دکور داخلی زیبایی خاصی داشتند و هم شنیدم که از لحاظ نگهداری هیچ کدام از دردسر های آکواریوم های سنتی مانند تعویض آب و … را ندارند. علاقمند به داشتن آکواریوم شدم. اما هرچه با خودم فکر کردم در منزل خود جایی برای یک آکواریوم بزرگ نیافتم. بسیار به دنبال چاره گشتم تا اینکه از مشاوره متخصصان این امر استفاده نمودم. یک آکواریوم نسبتا کوچک گیاه در منزل توسط متخصص این امر راه اندازی نمودم. از روزی که این آکواریوم در منزل قرار داده شد به جرأت می توانم بگویم رفتار افرادی که وارد محیط می شدند و با آکواریوم برخورد می کردند بسیار متفاوت می شد مثلا شخصی خسته و عصبی از دغدغه های روزمره که چهره اش را دگرگون و ناراحت جلوه می داد همین که با آکواریوم رو به رو می شد همه چیز را فراموش و دقایق زیادی به تماشا و صحبت راجع به آن می پرداخت. جالب است که وابستگی زیادی نیز به آکواریوم در بین افراد پیدا می شود. واقعا زیبا است وقتی می بینید که خداوند چگونه جهان را به این زیبایی و منطبق با اصول آفریده است. تنها وقتی یک آکواریوم کوچک را نگاه می کنید و می بینید که ماهی ها چقدر زیبا در کنار هم زیر آب زندگی می کنند؛ و شنای آن ها بین گیاهان، رقص گیاهان، رنگ های زیبا و شاد موجوات و هزاران زیبایی دیگر را نظاره گر هستید می توانید به عظمت جهان و بزرگی خالق آن یعنی خداوند بلند مرتبه پی ببرید.»

لازم به ذکر است که تمامی نظرات ذکر شده بالا گفته های فردی که آکواریوم نداشته و اکنون صاحب یک آکواریوم شده، می باشد.

با توجه به گفته های بالا می توان این چنین نتیجه گیری نمود که: آب زندگی است و همه موجودات زندگی را دوست دارند. حال چنانچه این موهبت الهی با زیبایی گیاهان، موجودات و … همراه شود و به صورت اصولی و بر مبنای محاسبات و قانون های درست بنا نهاده شود می تواند زیبایی دوچندان داشته باشد. همیشه به خاطر داشته باشیم که هر چیزی را که می خواهیم داشته باشیم راجع به آن مشاوره گرفته و مطالب زیادی در مورد آن بخوانیم. امیدواریم که همه ما انسان ها قدر نعمت هایی را که خداوند به ما عنایت فرموده است بیش از پیش بدانیم و از آن ها جهت هر چه بهتر نمودن زندگی خویش استفاده نماییم.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *