خروس ماهی

خروس ماهی

خروس ماهی آب شور : خروس ماهی، ماهی‌ای است با چندین نام. در کشورها و زبان‌های دیگر این ماهی را با اسم‌های شیر ماهی (Lion Fis)، ببر ماهی(Tiger Fish)، اژدها ماهی Drogon fish))، عنکبوت ماهی (Scorpion Fish)، بوقلمون ماهی (Turkey Fish) و پروانه ماهی (Butterfly Cod) می‌شناسند. البته این اسامی هر کدام به نوع خاصی از خروس ماهی‌ها اشاره دارد.

 

زادگاه اصلی

محل اصلی زندگی این ماهی تیغ‌دار و سمی، آب‌های شور در مناطق غربی و مرکزی اقیانوس آرام است و کشور‌های هند، سریلانکا، مالدیو و… خانه‌ی اصلی خروس ماهی هستند. این ماهی یک ماهی شکارچی است که ماهی‌ها و موجودات کوچک‌تر از خودش را برای تغذیه شکار می‌کند. با این حال زهر این ماهی می‌تواند برای موجودات بزرگ‌تر از خودش نیز مهلک باشد.

آکواریوم، رمز طول عمر

خروس ماهی یکی از ماهی‌هایی است که در بین آکواریوم‌داران از محبوبیت بالایی برخوردار است. آکواریوم این ماهی باید بزرگ (حداقل50 گالنی) باشد و هم‌خانه‌های کمی نیز داشته باشد. این ماهی زیبا و چشم‌نواز در محیط طبیعی تا 16 سال عمر می‌کند و جالب اینکه در صورت مراقبت اصولی از آن در آکواریوم، خروس ماهی می‌تواند بیش‌تر از 16 سال نیز زندگی کند.

تغذیه در محیط طبیعی

تا به امروز 8 گونه‌ی مختلف از این ماهی در اقیانوس آرام کشف شده است. این ماهی در آب‌های ساحلی، جاهایی که صخره‌های مرجانی دارند و هر جایی که ماهی‌های کوچک‌تر از خودش زیاد هستند، یافت می‌شود. این ماهی بر سر راه طعمه‌هایش در بین صخره‌ها و مرجان‌ها کمین کرده و به آن‌ها حمله می‌کند.

کوچ اجباری 

خروس ماهی برای اولین بار از هند و قسمت‌های غربی اقیانوس آرام به آکواریوم‌های فلوریدای آمریکا راه یافت. در بین راه وقتی تعدادی از آکواریوم‌ها شکستند، این ماهی وارد آب‌های شرقی آمریکا شد. جالب است بدانید که خروس ماهی‌ها در آن‌جا مشغول تولید مثل شده و اینک در طول ساحل فلوریدا و نیویورک نیز به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند.

خانه‌ی جدید، آکواریوم

همان‌طور که گفتیم آکواریوم این ماهی نسبتا پرخاشگر باید حداقل حاوی 50 گالنUS آب باشد. از آن‌جایی که این ماهی عادت دارد که بسیاری از مواقع مخصوصا در وقت شکار پنهان شود، باید برای آکواریوم آن فضاهایی کافی را برای این منظور در نظر گرفت. بهترین حالت برای چینش آکواریوم این نوع از ماهی‌ها این است که از سنگ‌های طبیعی به منظور پناهگاه استفاده شود. همچنین آکواریوم باید دارای فضاهای باز مناسبی باشد تا این ماهی زیبا بتواند با باله‌های چشم‌نوازش جولان دهد.

تغذیه در آکواریوم

وقتی برای اولین بار این ماهی را به آکواریوم آب‌شورتان اضافه می‌کنید، بهتر است با روح میگو یا شیشه میگوی زنده‌ی آب شیرین خروس ماهی را تغذیه کنید. در ادامه رژیم غذایی این ماهی باید حاوی میگوی زنده، ماهی‌های کوچک زنده و بعضی اوقات سخت‌پوستان زنده باشد.  

همسایه‌ها

خروس ماهی‌های نر نسبت به خروس ماهی‌های ماده پرخاشگرتر هستند با این حال شما می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را در آکواریومی قرار دهید که ماهی‌های هم اندازه و یا بزرگ‌تر از آن‌ها درون آن زندگی می‌کنند. فقط حواستان باشد که به موقع به آن‌ها غذا بدهید. در غیر این صورت آن‌ها به هر چیزی حمله می‌کنند.

منابع خروس ماهی آب شور:

  1. a-z-animals 
  2. liveaquaria
  3. en.wikipedia.org 
  4. www.fishlore.com

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *