ساخت آلاچیق

ساخت آلاچیق

ساخت آلاچیق : همه ما از اين که ساعاتي را در دل طبيعت بگذرانيم لذت مي بريم و گذراندن اوقات در دل طبیعت باعث بیرون رفتن خستگی روحی و جسمی می‌شود. البته خوشایندتر این است که بتوانيم چنين فضايي را در حياط خانه ( آپارتمان ) و يا ويلاي خود داشته باشيم. در اين مواقع داشتن آلاچيق و سايه باني که بتواند ما را از تابش مستقيم نور خورشيد و يا بارش باران و برف در امان نگه دارد لازم به نظر مي رسد. با اين شرايط هر گاه که بخواهيم با هر وضعيت آب و هوايي مي توانيم از دیدن زیبایی طبیعت بیشتر لذت ببريم.
همانطور که همه ما مي دانيم هدف ما از داشتن آلاچيق، داشتن مکان و سرپناهي براي ارتباط ما با طبيعت است. براي طراحي و ساخت آلاچيق به نظر مي رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبيعي همچون سنگ و چوب مي تواند حس نزديکي ما را با طبيعت بيشتر کند.
علاوه بر اين که مي توانيد از ترکيب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنيد، در طراحي امکان دارد که وجود يکي از آنها نسبت به ديگري چشمگير تر باشد. کف پوش هاي سنگي اگر طرح و رنگ آنها با ظرافت انتخاب شده باشد مي تواند جلوه زيبايي به آلاچيق ببخشد.

هماهنگي مصالح با مبلمان در طراحي آلاچيق
اگر انتخاب شما براي ساخت آلاچيق استفاده از چوب است، مي توانيد با انتخاب صندلي و مبلمان چوبي با رنگ هماهنگ با چارچوب و کف پوش محيطي زيبا را بيافرينيد و با هماهنگی المان های به کار برده شده نظم بیشتری به محیط ببخشید.

انواع آلاچیق

اکنون پس از آشنایی با مفهوم آلاچیق و مزایای آن می‌‌خواهیم در این مقاله به انواع آلاچیق بپردازیم.
انواع آلاچیق عبارت است از:

 1. آلاچیق‌های چوبی
 2. پارچه‌ای
 3. سنتی
 4. فلزی
 5. شیشه‌ای
 6. حصیری
 7. پرگولا
 8. آلاچیق‌های مدرن
 9. آلاچیق پشت بام
 10. آلاچیق پیش ساخته

چوب ترمووود

ترمووود چوبی است که بر اثر درجه حرارت با دمای ۲۲۰-۱۸۵ درجه با بخار به پخت می‌رسد به صورتی که مغز چوب کاملا خشک می‌‌شود و مانع ورود حشرات ریز به چوب می‌‌شود و این از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع چوب می‌‌باشد که از کپک و خراب شدن چوب جلوگیری می‌‌شود و کارایی بهتری خواهد داشت.
در طی عملکرد ترمو کردن مواد شیمیایی به کار نمی‌‌رود و برای همین است که چوب ترمو برای هر محیطی مناسب است. از چوب ترمو می‌‌توان در فضای باز مثل پارک‌ها، پشت بام و نمای ساختمان استفاده کرد.

ساخت آلاچیق
ساخت آلاچیق

پیشینه ورود ترمو در ساخت و ساز

 چوب از جمله مصالحی بود که همیشه برای انسان‌ها به عنوان سرپناه استفاده می‌‌شد.
با توجه به این که استفاده از چوب‌های ساده برای ساخت و ساز محدودیت‌هایی داشت، بشر تصمیم به تغییراتی در ساختار چوب گرفت. از جمله این تغییرات سوختن چوب بود که باعث استحکام بیشتر آن می‌‌شد. 

کشور فنلاند کشوری بود که برای اولین بار از این فناوری در ساخت و ساز استفاده کرد و در طی گذراندن مراحل مختلفی بر روی چوب آن را برای کار آماده می‌‌کند.
با این حال لازم است برای ساخت آلاچیقی زیبا و با دوام از انواع چوب و کاربرد آن اطلاع داشته باشیم. 

مراحلی که بر روی چوب ترمو انجام می‌شود

مراحلی که بر روی چوب ترمو انجام می‌شود عبارتند از:

 1. بالا بردن دما و خشک کردن چوب
 2. افزایش دمای چوب
 3. ریختن آب بر روی چوب

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. بالا بردن دما و خشک کردن چوب

در دمای زیاد در عملیات ترمو کردن چوب در مرحله اول چوب را به اندازه دلخواه در می‌‌آورند بعد از این چوب را با حرارت و با تبخیر آب تا صد درجه پخت می‌‌کنند کم کم حرارت را تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌‌دهند و با کمک بخار مانع ترک خوردن چوب می‌‌شوند در مرحله بعد رطوبت را از آن میگیرند و چوب خشک می‌‌شود.

۲. افزایش دمای چوب

در این مرحله چوب را با دمای بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ و ۱۵ درجه حرارت می‌‌دهند و رطوبت از چوب گرفته می‌شود و همچنین اکسیژن در این مرحله از بین می‌رود و همین کار مانع از سوختن چوب می‌‌شود و در این فرآیند رنگ چوب نیز تغییر خواهد کرد و به رنگ قهوه‌ای شفاف در خواهد آمد.

۳. ریختن آب بر روی چوب

 الان موقع رساندن چوب به رطوبت مطلوب می‌‌باشد که با ریختن آب کم کم دمای چوب پایین می‌‌آید و رطوبت ۶ به ۴ تا ۶ درصد می‌رسد در چوبی که به این روش آماده می‌‌شود هیچ گونه مواد شیمیایی به کار نمی‌‌رود و بر اثر فعل و انفعالاتی که روی آن انجام می‌‌شود جایی برای نفوذ حشرات و قارچ باقی نمی‌‌ماند و با همه شرایط محیطی سرما گرما رطوبت سازگاری دارد.

 

طراحي سقف و ديوار آلاچيق
سقف هاي پوشالي
در بعضي از مناطق با توجه به نوع اقليم و شرايط مصالح بومي با استفاده از پوشال هاي گياهي سقف آلاچيق ها را با ترکيب با چارچوب هاي چوبي پوشش مي دهند. اين نوع آلاچيق ها را نيز مي توان در شمال ايران يافت که با ساقه هاي برنج ساخته مي شوند. در مناطق ديگر کشور نيز گياهان متفاوتي براي اين کار مورد استفاده قرار مي گيرند.

سقف هاي گياهي
شايد يکي از پرطرافدارترين نوع سقف براي آلاچيق ها، سقفهايي است که به کمک رشد گياهان رونده در طول زمان شکل مي گيرند. اين سقف ها بسيار زيبا هستند و حس طراوت و تازگي را به شما هديه مي دهند. زيبايي عبور نور از لا به لاي شاخ و برگ گياهان لذت حضور در آن فضا را بيشتر مي کند.

سقف هاي چوبي مشبک
سقف هاي چوبي مشبک، که همه شکل هاي انتزاعي از طبيعت را به خود گرفته اند نيز با عبور نور خورشيد از خود حس و حالي زيبا را به وجود مي آورند.
اين سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه مي دهد تا شما بتوانيد انتخابي متناسب را سليقه خود داشته باشيد.

ديوار هاي پارچه اي در طراحي آلاچيق
ديوارهاي پارچه اي مي توانند با ايجاد نيم سايه از تابش مستقيم آفتاب به محيط داخل آلاچيق جلوگيري کنند. شايد ديواره هاي پرده مانند آلاچيق و پوشش پارچه اي مبلمان ها بتواند حس هماهنگي را در طراحي آن تقويت کند.

سقف هاي پارچه اي تا شو
اين نوع سقف هاي پارچه اي با استفاده از ريل هايي که گيره هاي مخصوص را در خود جاي داده اند، به شما اجازه مي دهند تا باز يا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنيد.

سقف و ديوارهاي حصيري
حصير ها مي توانند گزينه مناسبي براي پوشش سقف و ديوارهاي آلاچيق ها باشند. وجود آنها حس نزديک نزديکي با طبيعت را افزايش مي دهد و با توجه به اين که رطوبت را در خود نگه مي دارند با گذر باد از ميان ساقه هاي آن هوايي خنک را در محيط آلاچيق جريان مي دهند.

سقف و ديوار يک پارچه در طراحي آلاچيق
دست به تغيير ايده هاي قديمي بزنيد و از طراحي مدرن کمک بگيريد. همانطور که در تصوير مي بينيد در طراحي اين آلاچيق حد و مرزي ميان سقف و ديواره آن نمي توان يافت. در عين حال فرم و حالت سيال، زيبايي خاصي به آن بخشيده است.

سقف هاي کوچک با عرض کم براي آلاچيق ها
لزومي ندارد که فکر کنيد حتما تمامي محيطي را که مي خواهيد از آن استفاده کنيد بايد مسقف کرد. با در نظر گرفتن جهت تابش خورشيد مي توانيد از سقف هايي با عرض کم و طول زياد در کنار ديواره ها استفاده کنيد. 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر بابت ساخت آلاچیق و اخذ مشاوره می توانید با کارشناسان هلدینگ زندگی رنگی در ارتباط باشید.

تماس با هلدینگ زندگی رنگی :
تلفن دفتر :
02155484997

تلفن مشاوره :
09101466107

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *