هنر طراحی آکواریوم

هنر طراحی آکواریوم

طراحی آکواریوم :‌ هنر طراحی آکواریوم عبارت است از چیدمان گیاهان، صخره ها، سنگها و چوبها به شیوه ای زیبا و چشم نواز در یک فضای شیشه ای که می توان آن را هنر طراحی باغبانی زیر آب نیز نامید.

البته امکان طراحی آکواریوم هایی بدون ماهی و یا گیاهان نیز وجود دارد.

اگرچه هدف اولیه از طراحی آکواریوم ایجاد منطره ای هنرمندانه در زیر آب می باشد، جنبه های تکنیکی نگهداری از گیاهان آکواریومی

نیز باید مورد توجه قرار گیرد. فاکتورهای متعددی در یک آکواریوم وجود دارند که برای داشتن یک اکواریوم موفق نیاز به ایجاد تعادل بین آنها لازم است. این فاکتورها شامل فیلتراسیون، نگهداری میزان کربن دی اکسید در حجم مناسب برای انجام فرایند فتوسنتز در زیر آب، بستر و کودها، نور و کنترل جلبک می باشد.

طراحی اکواریوم شامل سبک های مجزایی است که از جمله آنها میتوان به سبک ژاپنی که الهام گرفته از طبیعت است و عموما شامل ماهی ها نیز می باشد، سبک هلندی که شبیه به باغ های هلندی است و سبک جنگلی اشاره کرد.

 

سبک هلندی :

این سبک شامل آکواریوم هایی دارای گیاهان متراکم، رنگهای متنوع، سایز و فرم هایی شبیه به باغهای گل می باشد.

این سبک در هلند و پس از سال 1930، زمانی که لوازم اکواریوم به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت گسترش یافت.

این سبک تاکید بر چیدمان گیاهان به صورت پلکانی داشته و چوب و سنگ به وفور در آن مورد استفاده قرار می گیرد.

چیدمان خطی گیاهان در این سبک شبیه به خیابان های هلند می باشد.

اگر چه در این سبک گیاهان متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد اما عموما حجم های زیاد گیاه با استفاده از هرس کردن و استفاده از رنگ های متنوع قابل تمیز دادن می باشد.

بیش از 80% آکواریوم با گیاهان پوشیده می شود و سطح بسیار کمی و در بعضی موارد هیج قسمتی از بستر آکواریوم قابل رویت نیست. گیاهان بلند در قسمت انتهایی آکواریوم قرار می گیرند تا از دیده شدن لوازم جلوگیری کنند.

سبک ژاپنی :

این سبک از سال 1990 با تلاشهای اقای تاکاشی امانو ایجاد شده است.

سه جلد کتاب اقای امانو با نام دنیای اکواریوم های طبیعی موج عظیمی در دنیای اکواریوم های گیاهی ایجاد کرد و استانداردهای جدیدی برای مدیریت اکواریوم ها بوجود آورد.

در سبک ژاپنی که توسط اقای امانو ایجاد شد هدف، شبیه سازی مناظر طبیعی است که با چیدمانی متقارن و استفاده از حجم های زیاد گیاهان متفاوت که به هم شبیه هستند، میسر می شود.

در این سبک چوبها و گیاهان باید با دقت انتخاب شوند تا با هم تناسب داشته باشند. هدف در این سبک بیشتر ایجاد یک منظره مینیاتوری می باشد تا یک باغ رنگارنگ. در این سبک تلاش بر این است تا با سبک های مختلفی نظیر: وابی کوسا که بر نبودن

مرز تمایز و مینیمالیسم به عنواع منبع زیبایی تاکید دارد، ایواگومی که شامل قوانینی برای چیدمان سنگها در محلهای مناسب است،

اویاایشی یا سنگ اصلی که مرکزی خالی در تانک ایجاد میکند، سوییشی یا مجموعه سنگها که در کنار هم قرار دارند، فوکوسکی یا سنگ دوم که تابع سنگ اصلی است،

مناظری طبیعی زیر آب ایجاد شود. موقعیت کانونی در منظره به صورت عمده توسط جایگاه متقارن اویاایشی تعیین می شود که بررسی آن بسیار مهم است. گیاهانی با برگهای کوچک مانند همیانتوس، ریکسیا، و فرنهای کوچک و جاوا موس

در این سبک مورد تاکید می باشند که دارای محدودیت رنگی هستند بر خلاف سبک هلندی بستر به صورت کامل پوشیده نمیشود.

عموما جهت کنترل جلبک، نظافت گیاهان، حفظ مینیمالیسم و محدود بودن گونه های مورد استفاده از میگوها نیز در تانک استفاده می شود.

طراحی آکواریوم مخصوصا در پلنت بر اساس یکسری المان های خاص منتاسب با تانک شما میباشد.

بنابراین کارشناسان مجرب و با تجربه هلدینگ زندگی رنگی با در نظر گرفتن بودجه و تانک شما بهترین پیشنهاد و طراحی را برای شما انجام و تقدیم میدارند.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *