کاربردها و فواید درمانی آکواریوم

کاربردها و فواید درمانی آکواریوم

فواید درمانی آکواریوم  : آکواریوم، یا محفظه نگهداری ماهی در حقیقت تنها یک ظرف نگهداری ماهی نیست بلکه کاربردهای و مزایای بسیاری برای آن وجود دارد که در ذیل به گزیده ای از آنها اشاره می نماییم.

آکواریوم به عنوان یک عنصر دکوری که علاوه بر ویژگی نمایشی خصلت طبیعی بودن را نیز به همراه دارد، می تواند در زیباسازی محیط موثر باشد و در مکان های مختلف با کاربری های متفاوت از آن استفاده نمود.

از آنجائیکه علاقه به طبیعت زیر آب ریشه در فطرت انسان ها دارد لذا همیشه آکواریوم در خانه، محل کار، فروشگاه، بیمارستان و… میتواند به عنوان یک نقطه عطف مطرح گردیده و همواره توجه بازدید کنندگان را به خود جلب نماید و حتی گذر زمان را دلنشین تر سازد.

تماشای جنب و جوش و بازی های بی پایان ماهی ها می تواند اثر بسیار مطلوبی بر تقویت ذهن ، آرامش اعصاب و کاهش استرس در زندگی پر تنش کنونی داشته باشد. تحقیقات بسیار در مورد حیوانات خانگی نشان از تاثیرات شگرف آنها بر آرامش صاحبانشان دارد که در این میان ماهی بالاترین رتبه و جایگاه را دارا می باشد.

توجه به این حرکات و جنب و جوش ها میتواند یک نوع گسستگی یا حواس پرتی آنی بسیار حیرت آور را برای یک مدیر اجرایی خسته یا یک فرد پر مشغله بوجود آورد. مارلین براون موسس شرکت موفق بازاریابی و مشاوره تکنو تاچ در نیویورک می گوید: ” کارمندان را تشویق کنید برای از بین بردن استرس دورآکواریوم جمع شوند ” لذا میتوان با توجه به این خصوصیت مکانی ویژه را در یک محیط کار برای آن در نظر گرفت .

تغییرات رنگ، اندازه یا گونه موجودات آکواریوم در دوره های مختلف، حس زندگی و طراوت را در محیط جاری می سازد. تا آنجا که حتی در گذشته های دور و فرهنگهای کهن می توان ردپای خجستگی، خوش یمنی و برکت را در نگهداری از ماهی و ظرف هایی شبیه به آکواریوم امروزی پیدا کرد. فنگ شویی چین برجسته ترین ریشه تاریخی آن می باشد و به موارد دیگری مانند سنت ماهی شب عید ما ایرانیان نیز می توان اشاره نمود.

فواید درمانی آکواریوم

  • داشتن آکواریوم می تواند تاثیرات درمانی به سزایی نیز برای بعضی افراد داشته باشد. تحقیقات جالبی که در اواخر دهه 80 انجام شد نشان داد که تماشای ماهیان آکواریوم استرس را کاهش می دهد و بدنبال آن می تواند باعث کاهش فشارخون نیز شود.
  • داشتن نوعی از آکواریوم باعث کاهش فشار خون به شکلی محسوس می گردد و کاهش بیشتر فشار خون زمانی اتفاق می افتد که ماهی به آکواریوم وارد می شود. حتی ثابت شده است که تماشای فیلم حرکت ماهیها در آکواریوم یا طبیعت میتواند تاثیرات مفیدی بر روان و جسم انسان داشته باشد.
  • در تحقیقات دیگری نتایج جالب زیر به دست آمده است: سالمندانی که یک آکواریوم با ماهی را در کنار خود داشتند کاهش فشار خون بسیار خوبی را تجربه کرده اند. تماشای ماهیها در مورد کنترل بچه هایی که از اختلالات بیش فعالی رنج می برده اند نیز بسیار کار آمد بوده است همچنین بیمارانی که در حال داشتن دندان درد در طی دو درمان هیپنوتیزم و تماشای آکواریوم قرار گرفته اند غالبا تاثیراتی بیشتر در کاهش درد را از تماشای آکواریوم اظهار کرده اند وحتی بعد از مراجعه به دندانپزشک و درمان پزشکی این افراد نیاز کمتری به مسکن داشته اند.
    به همین دلیل است که امروزه مطب پزشکان یا دندانپزشکان و یا اتاقهای انتظار یکی از مطلوب ترین فضاها برای نگهداری آکواریوم می باشد.
  • آکواریوم بر بیماری هایی مانند آلزایمر نیز بسیار تاثیر گذار بوده است. تحقیقاتی که بر روی تعدادی سالمند مبتلا به آلزایمر انجام شده است نشان می دهد پس از نصب آکواریوم در فضای نشیمن محل نگهداری این سالمندان ، آنها اشتهای بیشتری به غذا نشان داده اند و حتی نیاز کمتری به دارو داشته و رفتارهای تهاجمی کمتری از خود نشان داده اند.نتیجه گیری نویسندهبا این توضیحات می توان دریافت که عملا هر آکواریوم چه کوچک و چه بزرگ فواید بسیاری دارد. یک آکواریوم بزرگ بسیار ایده آل است اما اگر فضای شما کوچک است می توانید از اشکال کوچکتر آن استفاده کنید. معمولا درهر فضایی می توان محلی خوب را برای اجرای یک آکواریوم در نظر گرفت و تمامی روانشناسان استفاده از آکواریوم را در زندگی پر استرس کنونی یکی از ملزومات می دانند.منبع تحقیقات : کتاب راهنمای آکواریوم آب شیرین، نوشته شرلی شارپ 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *