ماهی جراح آشیل

ماهی جراح آشیل

ماهی جراح آشیل : تا به امروز هر آنچه ما در مورد ماهی‌های آکواریومی ‌نوشتیم، توصیه‌هایی برای خرید آن‌ها و نحوه‌ی نگهداریشان بوده است. سعی کرده‌ایم تا جایی که دانشمان و منابع در دسترسمان اجازه می‌دهد از ماهی‌هایی بنویسیم که نگهداری آن‌ها ساده‌تر و بی دردسرتر باشد. اما در این متن رویه‌ی متفاوتی را پیش خواهیم گرفت. از ماهی فوق‌العاده زیبایی خواهیم نوشت که نگهداری از آن بسیار سخت است و همچنین زیست آن در زیستگاه‌های اصلی‌اش در خطر.

قبل از هر چیز اگر می‌خواهید این ماهی را برای آکواریوم آب‌شورتان تهیه نمایید، به دو نکته توجه کنید:

1. شما باید در زمینه‌ی آکواریوم فرد بسیار، بسیار با تجربه‌ای باشید.2. صد در صد مطمئن شوید که این ماهی، صید نشده باشد و حتما پرورشی باشد.

زیستگاه

ماهی جراح آشیل یا تانگ آشیل، یکی از اعضای خانواده‌ی آکانترودِی است. زیستگاه اصلی این ماهی‌ها در نزدیکی آب‌های خروشان جزایر ‌هاوایی و پیتکایرن است. این ماهی‌ها همچنین در نزدیکی سواحل جزایر ماریانا و جنوب مکزیک و گواتمالا نیز یافت می‌شوند.

ظاهر

از نظر اندازه و در مقایسه با دیگر جراح ماهی‌ها آن‌ها با طول نهایتا 25 سانتیمتر، جراح ماهی متوسطی به حساب می‌آیند. آشیل‌ها بدنی مشکی دارند که با خطوط سفید و نارنجی که از کنار باله‌ها و دمشان می‌گذرد، تزئین شده است. پس از بلوغ در نزدیکی دم آن‌ها و در انتهای بدنشان لکه‌ای قطره مانند و نارنجی رنگ شکل می‌گیرد که زیبایی آن‌ها را دو چندان می‌کند.

جراح آشیل و آکواریوم

جراح آشیل یکی از ماهی‌هایی است که کمترین میانگین عمر را در محیط بسته‌ی آکواریوم دارد. این امر به این دلیل است که بسیاری افراد کم تجربه اقدام به نگهداری از این ماهی می‌کنند.

زیبایی یک ماهی دلیل کافی برای نگهداری از آن نیست. بگذارید مثالی را با شما مطرح کنیم:

تری سیگل با بیش از چهل سال تجربه در داشتن آکواریوم تنها سه بار اقدام به خرید این نوع ماهی برای آکواریوم‌هایش کرده است. بار اول ماهی او تنها یک ماه عمر کرد. هرچند در دفعات بعدی او موفق به نگهداری بیش از یک جراح آشیل در آکواریوم خود شد اما در اثر تلاش و ممارست و امتحان و تجربه‌ای غنی به این نقطه رسید. در ضمن فراموش نکنیم که آکواریومی که او موفق به نگهداری بیش از یک جراح ماهی در آن شد، بیش از 9 متر مکعب حجم داشت.

آکواریوم، دما و شرایط آب

دمای مناسب برای این ماهی‌ها بین 22 درجه‌ی سانتیگراد تا 25.5 درجه‌ی سانتیگراد است. pH آب نیز باید بین 8.1 تا 8.4 باشد. همچنین جریان آب آکواریومی که این ماهی‌ها در آن زندگی می‌کند باید بالا باشد. ثابت نگهداشتن معیارهای آب یکی از نکات اساسی برای زندگی سالم جراح‌های آشیل است.

ماهی‌های تانگ آشیل می‌توانند در کنار دلقک ماهی‌ها، شیر ماهی‌های کوچک، بلنی‌ها، گابی‌ها و پروانه ماهی‌ها زندگی کنند اما مثل همه ماهی‌های دیگر تنها به این شرط که آکواریوم ظرفیت مناسبی داشته باشد. حداقل ظرفیت مورد نیاز برای نگهداری از تانگ آشیل 220 گالن است. تا فراموش نکرده‌ایم: ماهی‌های جراح آشیل به هیچ عنوان تاب دیدن همدیگر را ندارند و اگر در کنار هم قرار گیرند، در مدتی کوتاه یکدیگر را از پای در می‌آورند. 

آکواریوم و غذا 

اگرچه تانگ‌های آشیل مثل بقیه‌ی ماهی‌های گوشتخوارِ آکواریوم شما از غذاهای گوشتی یخ زده استقبال می‌کنند اما آن‌ها نیاز بسیار اساسی‌ای به جلبک، خزه‌ی دریایی و علف دریایی برای تغذیه‌شان دارند. این گیاهان دریایی باعث می‌شوند سیستم ایمنی بدن آن‌ها به خوبی کار کند، کمتر درون آکواریوم خشن باشند و بتوانند در سلامت بیشتری زندگی کنند. 

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *