ماهی پرت یا طوطی ماهی

 ماهی پرت یا طوطی ماهی

ماهی پرت یا طوطی ماهی : پرت یا طوطی ماهی نخستین بار در اواخر دهه 80 در تایوان ایجاد گردید. برپایه برخی گزارش ها زمان دقیق پیدایش پرت فیش سال 1986 است. به درستی مشخص نیست که نخستین پرت فیش از جفت شدن کدام دو ماهی به وجود آمده است . امروزه نیز کسانی که به شغل پر منفعت تکثیر ماهیان مشغولند حاضر نمی شوند که اسرار تروان خود را به همگان بگویند اما به نظر می آید که پرت فیش را از هیبرید ماهی سیکلید میداس نر با نام علمیAmphilophus citrinellus و سیکلید سر قرمز ماده با نام علمی Vieja synspila تولید می شود.

یک روایت رایج دیگر این است که از هیبرید سیکلید رد دویل (شیطان سرخ) با اسم علمی Amphilophus labiatus ویکی از گونه های ماهی سورم مانند سورم سبز یا سیکلید راه راه با نام علمیHeros severus و یا سورم طلایی با نام علمی Archocentrus spilurus حکایت می کند.
از آنجا که پرت فیش ماهی کمابیش خجالتی است و بین ماهیان گفته شده تنها سورم ها چنین رفتاری را از خود بروز می دهند ، می توان گمان نمود که یکی از والدین پرت فیش ها باید از گونه های سورم باشد.

 

 آکواریوم مناسب ماهی پرت (طوطی ماهی)
بیشتر پیشنهاد می شود که دست کم یک آبزی دان 40 تا 45 گالنی برای هر 2 تا 3 جفت پرت فیش تدارک دیده شود . ( نکته : برای بیشتر ماهیان گوشتخوار زینتی دنیا بیشتر 10 گالن به ازاء هر عدد ماهی پیشنهاد می شود که البته این عدد تجربی است . )، بیشتر آبزی دانی با ph 5/6 تا 8 و با سختی 2 تا 25 dGH و دمای 28 تا 21 درجه سانتی گراد را برای پرت فیش ها مناسب می دانند.

گفتنی است که دما های پایین تر باعث می شود که ماهی رنگ پریده و گوشه گیر به نظر بیاید. از آنجا که پرت فیشها دوست دارند بستر آبزی دان را زیر و رو کنند و افراد بزرگ آنها ماهیان پر خوری هستند استفاده از فیلتر های قوی و گوناگون در آکواریوم آنها نیاز است .

از نقطه نظر نور پردازی ، میزان نور زیاد باعث می شود که ماهی ها رنگ پریده شوند . مخصوصا چون در آبزی دان پرت فیش ها از گیاهان زنده استفاده نمی شود ، نور زیادی نیاز ندارند . بیشتر لامپی با 5/0 تا یک وات برای هر گالن آب مناسب است ( به طور تقریبی مثلا می شود یک لامپ 20 یا 10 واتی برای مخزن 60 لیتری) . همچنین بهتر است لامپهایی با طیف قرمز استفاده شوند تا لامپهای با طیف آبی زیرا در بهتر ظاهر شدن رنگ ماهی کارایی دارند.

از دیدگاه آرایه گری ، پرت فیش ها یک آبزی دان حاوی تکه سنگ و غار برای پنهان شدن را می پسندند و همچنین ماسه هایی که گهگاه با جابجا کردن آنها حس کنجکاوی خود را به رخ دیگر ماهیان بکشند. استفاده از تکه چوبهای غوطه ور در آب نیز بر زیبایی مخزن شما خواهد افزود.

تغذیه پرت فیش (طوطی ماهی)
پرت فیش ها ماهیان همه چیز خواری محسوب می شوند اما اگر والدین آنها را مد نظر قرار دهیم می فهمیم که بهتر است به آنها خوراکهای سرشار از پروتئین داده شود. همچنین خوراکهای حاوی بتا – کاروتن باعث می شود که طوطی ماهی ما رنگ پر جلا تری پیدا کند یا دست کم رنگش را از دست ندهد.
به عنوان یک رژیم خوراکی می توانید از پولکی و به عنوان وعده های ثابت روزانه در تغذیه پرت فیش ها استفاده کنید و از آرتمیا تازه یا فریز شده و کرم خونی به عنوان غذای مکمل سود ببرید. همچنین با خوراندن نوزاد گوپی و گلد فیش باعث می شوید که ماهیتان تپل شود و زود رشد کند.

 

رفتار و ویژگی های پرت فیش (طوطی ماهی)
وقتی که یک پرت فیش تازه خریداری می کنید و آن را به مخزن خود معرفی می کنید ، ماهی شما خجالت زده و ترسو به نظر می رسد. بسته به رفتار شما و محیط پیرامون مخزن و سایر هم مخزنی های ماهی ، ترسو بودن پرت فیش شدنی است یک هفته تا 50 روز به طول بینجامد. اما پس از اینکه ترس ماهی ریخت و به اصطلاح به خانه تازه اش خو گرفت ، ماهی بسیار خوش رفتار و باهوشی می شود.

از دیدگاه سازگاری این ماهی با ماهیان دیگر به طور کلی می توان اینگونه گفت که ماهی پرت فیش درنده خویی والدین خود را ندارد و مثلا آنگونه که سیکلید زندانی (که به فارسی به آن سیکلید گورخری می گویند) به ماهیان دیگر جفا می کند ، پرت فیش چنین رفتاری ندارد.

نباید پرت فیش را با ماهیان کوچک یا بسیار صلح جو همسایه کرد . نباید این واقعیت را فراموش نمود که والدین اولیه این ماهی از سیکلید های آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی بوده اند. بهتر است در نگهداری این ماهی با ماهیان دیگر ، همسان بودن اندازه ماهیان مخزن رعایت گردد . همچنین در مورد نگهداری چند پرت فیش در یک آبزی دان نمی توان با قاطعیت نظری داد. بیشتر این ماهیان اگر هم اندازه باشند زیاد به هم کاری ندارند ولی گاهی دیده شده که پرت فیشها از بامداد تا شب با هم می جنگند.

بیشتر از ماهی هایی مانند سیلور دالر ، تترای بلاک ویدو (بیوه سیاه)، تترای کنگو، کوریدوراسها و انواع کت فیش ها (لجن خوار ها)، آنجل های بزرگ ، سورم ها و با کمی دور اندیشی بیشتر، سیکلید گورخری (زندانی) به عنوان گونه های سازگار با پرت فیش نام می برند. حتی آن ها را با دیسکاس های بزرگ هم نگهداری می کنند.

یادتان باشد که چون دهان پرت فیش ها نسبت به پیکر آنها کوچک است ، ممکن است در زمان غذا خوردن از سایر ماهیانی که غارتگر هستند عقب بیفتند . همین جا اضافه کنم که پرت فیش ها در زمان تولید مثل رفتار جدی تری از خود بروز می دهند و در پایان شاید یکی از بارز ترین ویژگیهای رفتاری پرت فیش ها علاقه آنها به حفر گودال است . پرت فیش ها عاشق کندن هستند . در نتیجه پول خود را برای خرید گیاهان طبیعی آبزی دانی در آکوآریوم محتوی طوطی ماهی ها حرام نکنید.

ریخت شناسی و نژادها
شاید هیچ ماهی دیگری مثل پرت فیش نباشد . ماهی زیبا و با وقاری که با بدن بادکنک مانندش و پوزه اش که شبیه منقار طوطی است در آبزی دان شنا می کند و ماسه های بستر را از این طرف مخزن به آن طرف منتقل می کند . پرت فیش دارای ویژگی آشکاری است که شناسایی آن را آسان ساخته و براستی علت نامگذاریش به شمار می آید.

بینی و دهان این ماهی حالت منقار مانندی به خود گرفته و براستی مانند کسی است که لبهایش را غنچه کرده است . اگر به خوبی به پرت فیش بنگرید آگاه می شوید که این ماهی نمی تواند دهانش را کاملا ببندد . به بیان دیگر دهان این ماهی همیشه کمی باز است. شاید بپرسید چگونه حیوانی که نمی تواند دهانش را ببندد می تواند غذا را بجود؟ پاسخش این است که ماهی پرت فیش با استفاده از عضلات ناحیه حلق خود غذا را می جود. همچنین شایعاتی در مورد اشکال در ساختار کیسه شنای این ماهی وجود دارد که به اثبات نرسیده اند. پرت فیش ها همچنین دارای چشمان کمابیش درشت به رنگ زرد مایل به سبز روشن هستند.

اندازه رایج این ماهیان 15 سانتی متری است اما گاهی نمونه های بزرگتر از 22 سانتی متر هم دیده می شود. در مورد طول عمر پرت فیش عدد دقیقی وجود ندارد ولی دست کم نمونه هایی گزارش شده اند که تا 10 سال عمر کرده اند. امروزه اشکال و رنگ های گوناگونی از ماهی پرت فیش وجود دارد که به اصطلاح به آنها نژاد (Variety) های گوناگون پرت فیش می گویند.

همچنین با تیمار هورمونی توانسته اند طوطی ماهیانی با رنگهای گوناگون زرد و سبز و آبی و بنفش و قرمز پر رنگ و . . . تولید نمایند. به گروهی از این ماهیان رنگ شده (Dyed) اصطلاحاً ژلی بین (Jellybean) که نوعی آبنبات با رنگهای گوناگون با مغز ژله ای است ، می گویند.
همچنین نژادی از این ماهی به وجود آمده که دم ندارد و شبیه قلب است و در مراسم والنتاین عشاق سینه چاک این ماهی را به نشانه عشق به یکدیگر پیشکش می کنند. به این نمونه قلب عشق یاLove heart parrotfish می گویند . با اینکه این ماهی دم ندارد ولی به خوبی هم گونه های دم دارش شنا می کند.

تکثیر پرت فیش
از دورگه گیری گونه های گوناگون جانوری بیشتر افراد عقیم به وجود می آیند. در مورد پرت فیش هم این دورگه گیری باعث شده که افراد نر این گونه دارای اسپرمهای ناکار آمدی برای بارور نمودن تخمک باشند . البته استثنا هم وجود دارد . به بیان ساده ماهی ماده تخمک تولید می کند و ماهی نر هم اسپرم تولید و هر دو ماهی رها سازی سلولهای جنسی را انجام می دهند ولی چون اسپرمها ناتوان از آمیختگی با تخمک می باشند ، هیچ سلول تخمی تولید نمی شود.

پس چاره چیست ؟
خیلی ساده است. باید سیکلیدی را که از دیدگاه تکاملی با این ماهی نزدیک است را پیدا کنیم و با این ماهی جفت کنیم. نکته با اهمیت این است که باید فرد ماده پرت فیش را با فرد نر سیکلید گونه دیگر جفت نمود و اگر عمل بر عکس انجام دهیم نتیجه ای نخواهد داشت چون ماهی نر عقیم است. گزارشهایی دریافت کرده ام که این ماهی با موفقیت با ماهی دیگری که در ایران پوزه میمونی نام دارد جفت شده است . البته با تزریق یا خوراندن برخی هورمونهای جنسی در برخی نقاط جهان گزارش کرده اند که پرت فیش نر را بارور ساخته اند.

استثنا زمانی رخ می دهد که یک جهش ژنتیکی تصادفی باعث رفع نقص از اسپرم نر گردد یا اینکه نری که داریم پرت فیش خالص نیست یعنی مادر آن را که پرت فیش بوده است را با ماهی دیگری جفت کرده اند و آنچه اکنون می بینیم فرزند نر برامده از همان جفت گیری است. پس هیچ بعید نیست که کسی ادعا کند پرت فیش را تکثیر کرده است چون ماهیش شاید خالص نبوده است.

برای شناسایی نر و ماده شیوه روشنی وجود ندارد زیرا صفت ثانویه جنسی بارزی در این ماهی دیده نمی شود تنها می توان گفت که اگر آنها را به صورت گروهی نگهدارید پس از مدتی جفت های خود خواسته از گروه جدا می شوند و افزون بر این در زمان تخم ریزی که لوله تخم بر ماهی ها بر آمده می شود و به اصطلاح بیرون میزند ، سر لوله ماهیان ماده گرد بوده در هنگامیکه این لوله در ماهیان نر نوک تیز است ، درست مانند همان چیزی که در مورد ماهی آنجل و ماهی دی!!! معروف است . حتی گفته می شود که بیشتر نر ها بزرگتر از ماده ها هستند و در زمان جفت گیری زیر گلو و سرپوش آبششی آنها تغییر رنگ داده و صورتی رنگ می شود.

برای شناسایی نر و ماده شیوه روشنی وجود ندارد زیرا صفت ثانویه جنسی بارزی در این ماهی دیده نمی شود تنها می توان گفت که اگر آنها را به صورت گروهی نگهدارید پس از مدتی جفت های خود خواسته از گروه جدا می شوند و افزون بر این در زمان تخم ریزی که لوله تخم بر ماهی ها بر آمده می شود و به اصطلاح بیرون میزند ، سر لوله ماهیان ماده گرد بوده در هنگامیکه این لوله در ماهیان نر نوک تیز است ، درست مانند همان چیزی که در مورد ماهی آنجل و ماهی دی!!! معروف است . حتی گفته می شود که بیشتر نر ها بزرگتر از ماده ها هستند و در زمان جفت گیری زیر گلو و سرپوش آبششی آنها تغییر رنگ داده و صورتی رنگ می شود.

ماهی پرت یا طوطی ماهی
ماهی پرت یا طوطی ماهی

دریافتن جنسیت در این ماده از روی باله های پشتی و مخرجی نیز آسان نیست زیرا درست است که باله نوک گرد نشانه ماده هاست ولی نمونه های نر هم می توانند باله نوک تیز داشته باشند و هم نوک گرد و این کار را دشوار می سازد. تخم ریزی پرت فیش ها هم با همان الگوهای آئینی تمیز کردن تکه سنگ مناسب و رقص عشق و رهاسازی سلولهای جنسی همراه است . مثل تخم ریزی سیکلید گور خری یا تکزاسی یا اسکار یا… البته ناگفته نماند که آماده بودن بستر تخم ریزی هم بسیار مهم است.پس از تخم ریزی می توانید تخمها را جابه جا کنید یا والدین را جا به جا کنید.

سیکلید تگزاس نر را با پرت قرمز ماده اصل جفت کرد و تگزاس قرمز که خیلی نایاب است بوجود آورد یا فلاور هورن Flower Horn نر را با پرت قرمز ماده جفت کرد و پرت های زیبایی تکثیر کرد.
منبع : esfahanfishing.ir

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *