نورپردازی یکی از اصول آکواریوم

نورپردازی یکی از اصول آکواریوم

نورپردازی آکواریوم : نورپردازی از دو جنبه برای آکواریوم حائز اهمیت می باشد، یکی به دلیل بیشتر کردن جذابیت دکور زنده و دیگر اینکه به دلیل نیاز موجودات آبزی به نور، آکواریوم شبیه سازی شده محیط طبیعی زندگی آبزیان می باشد، نور به مدت 12 ساعت، یکی از نیازهای اساسی آبزیان می باشد و تقریبا همه آبزیان برای زندگی طبیعی خود، تولید مثل و تغذیه نیاز به نور دارند و اگر نور آکواریوم تنظیم نباشد نهایتاً باعث استرس آبزیان و نهایتا مرگ آنها می شود. طیف نوری که شما انتخاب می کنید بسیار مهم است، مقیاس کلوین (k) برای اندازه‌گیری طیف استفاده می شود. نورخورشید طبیعی تقریبا  5500 کلوین است. اغلب ماهی های آب شیرین، گیاهان و برخی از ماهی های آب  شور که در قسمت های کم عمق اقیانوس ها زندگی می کنند، نوری بین 5500 تا 6500 کلوین را ترجیح می دهند.
شقایق ها و ماهی های آبهای عمیق به طیفی در حدود 10000 کلوین نیاز دارند که این همان نور سفید با هاله ای از نور آبی است. شما همچنین می توانید لامپ های 20000 کلوین تهیه کنید که نور آبی شدیدی را تولید می کنند و بسیار مناسب برای مخازن با عمق زیاد یا ماهی های آب های بسیار عمیق هستند.

نور پرتویی منبع نوری مهمی برای ارگانیسم های مرجانی و ماهی های آب های عمیق هستند. شدت این نورها کم است و با مقیاس کلوین اندازه‌گیری نمی شود. این نورها اشعه UV از انتهای محدوده آبی در طیف رنگهای نور تولید می کنند. این نور به عمق آب بیشتر نفوذ می کند و به خوبی توسط غیر ماهی ها مانند مرجان ها یا بی‌مهرگان در آکواریوم آب شور جذب می گردد. بسیاری از طراحان نور برای اکوسیستم آب شور نورهای پرتوافکن را در کنار نورهای معمولی استفاده می کنند تا از سودمندی این نورها در کنار درخشندگی نورهای معمولی بهره ببرند.

نورهای LED ماه نما نورهای با شدت پایین هستند که درحقیقت برای شبیه‌سازی نور ماه طراحی شده اند. تکثیرکنندگانی که می خواهند دوره کامل شب و روز را برای افزایش تخم ریزی بوجود آورند از این لامپ ها استفاده می کنند. این نورها درخشندگی بالایی ندارند اما فضایی طبیعی تر برای ماهی ها بوجود می آورند. این نورها در رنگ های آبی و سفید موجود می باشند که سفید آن القا کننده نور ماه در یک شب کاملا مهتابی می باشد.

مادامی که محدوده کلوین نوری که شما انتخاب می کنید متناسب باشد، شکل لامپ آن با توجه به انتخاب های موجود زیاد اهمیت ندارد. لامپ های رشته ای پیچ دار که مشابه لامپ های منازل هستند، ارزان‌ترین لامپ ها می باشند اما فقط طیفی در حدود 2700 کلوین را ایجاد می کند که محدوده مناسبی برای آکواریوم نیست. از آنجائیکه این نورها شدت کمی دارند رشد جلبک ها را تسریع می کنند. نورهای فلورسنت نیز یک گزینه عمومی و ارزان دیگر است که البته در محدوده های کلوین مناسب موجود است. بسیاری از آکواریوم های شقایق و مرجان در حال حاضر با لامپ های فلورسنت که از نقطه نظر مصرف انرژی نیز مقرون به صرفه تر می باشند نورپردازی می گردند.

به طور خلاصه باید گفت برای داشتن یک آکواریوم زیبا و استاندارد که نیازهای زیستی ماهیان در آن رعایت شود به هیچ عنوان نباید از نور مستقیم خورشید استفاده کرد، همچنین استفاده از نور آکواریوم جهت چراغ خواب و منبع نور محیط اطراف و یا نصب آکواریوم در مکان هایی که نورپردازی شدید با مدت زمان طولانی استفاده شده باعث اختلال در زیست آبزیان و دید آکواریوم خواهد شد.

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *