آلاچیق در طراحی محوطه سازی

آلاچیق در طراحی محوطه سازی

آلاچیق در محوطه سازی : آلاچیق به معنای سایبانی از جنس چوب، فلز و یا از پارچه‌های ضخیم که در فضایی وسیع مانند محیط‌های سرسبز، باغ‌ها و صحرا ساخته شده و در قسمت پایین آن تقسیم ‌بندی‌هایی برای نشستن اشخاص وجود دارد و با توجه به فضایی که در آن‌ احداث می‌ شود می‌ تواند به اشکال متنوعی چون مربع، مستطیل، شش‌ضلعی و هشت ضلعی، طرح‌‌های فانتزی مانند اَشکال استوانه‌ای نیز ساخته می‌شود. آلاچیق­ ها فضاهایی مناسب برای دوری از شلوغی و مکانی برای استراحت و آرامش هستند.

ساخت آلاچیق یک پیشنهاد مناسب و پرطرفدار در طراحی حیاط ویلا است، که به ساکنین این امکان را میدهد تا در شرایط مطلوب آب و هوایی، یک نشیمن و فضای امن در محوطه و فضای باز ویلا داشته باشند تا در آن به استراحت و هر فعالیت دلخواه دیگری بپردازند.

اصولا ظرفیت الاچیق‌ها بسته به نوع و مساحت آنها بوده و معمولاً بین 6 تا 8 نفر گنجایش دارند. پارک‌ها، اطراف استخرهای شنا، باغچه‌های بزرگ، الاچیق باغ، آلاچیق بام سبز، آلاچیق محوطه سازی، حیاط منازل ویلایی و فضای بیرونی مجتمع‌های مسکونی که دارای چشم اندازی زیبا در مقابل خود هستند; مکان‌های مناسبی برای ساخت الاچیق می‌باشند. همچنین آلاچیق در طراحی ویلا و باغ ویلا، یک المان پرطرفدار برای محوطه سازی و داشتن یک نشیمن چهار فصل در حیاط ویلا است.

از موارد بسیار مهم در ساخت الاچیق طراحی دقیق و اصولی و ساخت حرفه­ای آن توسط افرادی است که در طراحی و ساخت المانهای محوطه سازی اشراف کامل دارند. از دیگر مواردی که هنگام طراحی و ساخت آلاچیق باید مد نظر باشد خواست و سلیقه کارفرما است که طراحی آن بسته به مکان و مدل آن با هم تفاوت دارد.

طراحی آلاچیق
در مراحل اولیه باید در نظر داشت که طرفدار چه سبکی هستید مدرن یا سنتی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد. طراحان و دکوراتورها الاچیق‌هایی که با چوب‌های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق‌های سنتی یا کلاسیک و آن آلاچیق‌هایی که ساده تر هستند (پرگولا) را جزو آلاچیق‌های مدرن می‌دانند. صحبت کردن در مورد آلاچیق یکی از مباحث جالب و جذاب در محوطه سازی است; چراکه الاچیق‌ها در تمام فصول سال قابل استفاده بوده و در فضاهای متنوعی می‌توان از آن استفاده کرد.
در طراحی آلاچیق مدرن، بخش‌های پوشیده سقف در الاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ استفاده شده که تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر بوده است. به این حالت از آلاچیق‌ها اصطلاحاً پرگولا گفته می‌شود. رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند; که معمولاً برای مشخص شدن فضای ورودی با محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین کاشت گل‌های خوشبو و رونده در کنار این سازه‌ها استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده در ترکیب آنها می‌باشند.

آلاچیق اغلب از چوب یا فلز ساخته می‌شود و سقف عموما شیبدار آن از مصالح ضد آب مانند سفال یا پرچین و در بهترین حالت از دکرا، تاپ تایل و شینگل که همگی ورق‌های گالوانیزه با پوشش ضد آب پلیمری و قیر امولسیونی هستند، پوشانده می‌شوند. باید توجه داشت تمهیدات فضای باز می‌بایست در متریال اولیه سازه الاچیق دیده شده باشد. برای این منظور چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی پیشنهاد می‌شود.

آلاچیق می‌تواند هم بصورت باز هم بصورت بسته ساخته شود که در حالت بسته اصطلاحا الاچیق چهار فصل نامیده می‌شود. از متریال چوب، سنگ، آجر و حتی شیشه برای بسته و محصور شدن آلاچیق می‌توان استفاده کرد.
در طراحی آلاچیق بصورت مدرن، بخش‌های پوشیده سقف در آلاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ استفاده شده و تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر است که به این حالت از الاچیق‌ها اصطلاحا پرگولا گفته می‌شود.
رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند; که معمولا برای مشخص شدن فضای ورودی یا محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاشت گل‌های رونده خوشبو در کنار این سازه‌ها، استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده (گل و گیاه) در ترکیب با آنها می‌باشد. آلاچیق و پرگولا می‌تواند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، باغ بام‌ها، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنما، برکه، باربیکیو یا هر چشم اندازی دیگر ساخته شود.

ساخت آلاچیق
برای ساخت آلاچیق لازم است از متریالهای مختلفی در کنار هم استفاده شود. قبل از هر چیز آلاچیق‌ها نیاز به یک سازه دارند که می‌تواند از چوب یا فلز باشد. سقف الاچیق‌ها به صورت شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا تلقی بوده و برای ساخت آن می‌توان از مصالحی مانند سفال، چوب، پرچین، ورق گالوانیزه، شینگل، دکرا، تاپ تایل، چوب روسی، چوب ترموو وود، شیشه‌های سکوریت، تلق‌ها و پلکسی گلاس‌ها و چادر‌های کشسان می‌باشد.

همانطور که اشاره شد، اجرای تمهیدات فضای باز در متریال اولیه سازه آلاچیق امری ضروری است. چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی گزینه‌های مناسبی می‌باشند. آلاچیق به دو حالت باز و بسته که در نوع بسته آن چهار فصل نیز گفته می‌شود ساخته می‌شود. از متریال چوب، سنگ، شیشه، آجر، سمنت برد برای محصور کردن الاچیق استفاده می‌شود. همچنین برای عایق حرارتی بیشتر در حالت بسته، تزریق فوم نیز امکان پذیر است.
آلاچیق و پرگولا می‌توانند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، باغ بام‌ها، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنماها، برکه‌ها، باربیکیو و هر چشم اندازی ساخته شود.

ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق

  • بررسی و انتخاب مکان مناسب با در نظر گرفتن چشم انداز و زاویه دید ایده آل.
  • توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی الاچیق.
  • انتخاب طرح و مدل آلاچیق.
  • مشخص کردن مساحت و ابعاد سقف و ستون‌ها.
  • تعیین متریال­های مورد استفاده برای دیوارها و سقف.
  • نصب پایه‌ها و تقویت و استحکام آن.
  • سقف مناسب و نصب آن بروی پایه‌ها (ستون‌ها).
  • رنگ آمیزی سازه.

وجود آلاچیق‌ها در هر فضایی که باشد می‌تواند باعث زیبایی آن مکان شود. انتخاب طرحی که با فضای کلی مورد نظر همخوانی داشته باشد، آشنایی با فضای محوطه، تعداد افرادی که قرار است از آلاچیق استفاده کنند، استفاده از متریال­های مناسب و هماهنگ با مکانی که قرار است الاچیق در آن ساخته شود، کیفیت مصالح، همگی از مواردی است که قبل از آغاز ساخت باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً الاچیق‌های دایره ای، چهار ضلعی، پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی‌ها بیشتر از سایر مدل‌ها مورد نظر وانتخاب افراد می‌­باشند.
از دیگر موارد مهم در ساخت الاچیق محل احداث آن می‌باشد. اصولاً مکان‌هایی که به لحاظ جغرافیایی و زیبا شناختی دارای مزیت‌های بیشتری هستند; فضاهای مناسب تری برای احداث آلاچیق می‌باشند. مناظر سرسبز طبیعت، سواحل دریا، کنار آبشار، حیاط ویلا و بطور کلی تمام مکان‌ها و مناظر دیدنی، فضاهای ایده الی برای ساخت الاچیق هستند. آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که معمولاً این سازه از فلز یا چوب است.

ساخت شاسی و چارچوب فلزی دومین مرحله در ساخت آلاچیق می‌باشد. این نکته را باید در نظر داشت که نبود شاسی فلزی باعث از بین رفتن سریع سازه می‌شود. مرحله سوم زمان نصب قطعات چوبی بر روی شاسی فلزی است که لازم است با دقت انجام شود تا هنگام نصب، قسمت‌های فلزی سازه کاملاً زیر قطعات چوبی پنهان شود.
مهمترین قسمت در ساخت الاچیق نصب سقف آن می‌باشد که برای نصب، با توجه به مدل طراحی از متریال های مختلفی استفاده می‌شود. در سقف‌هایی که سطح صافی دارند برای نصب در قسمت‌های پوشیده از فلاشینگ و بخش‌های نیمه باز آن از ترمووود، اما اگر سقف آلاچیق شیب دار باشد برای نصب آن نیازمند به شاسی کشی است و متریال مناسب برای این شاسی کشی از آهن و چوب می‌­باشد.

ساخت دیوار مرحله دیگری از روند ساخت آلاچیق می‌باشد; که بعد از نصب سقف باید به آن پرداخته شود. برای ساخت دیوار در قسمت‌هایی که آلاچیق دارای دیوار هست; از متریال­هایی مانند چوب و شیشه و دیگر متریال ­های مناسب استفاده می‌شود. و در بخش‌های دیگر دیوار از گل‌ها و گیاهانی مانند پیچک‌ها برای پوشاندن آن استفاده می‌شود. در آخرین مرحله از ساخت آلاچیق با رنگ آمیزی و پوشاندن چوب با لایه ضد آب ساخت آلاچیق به پایان می­رسد.

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *