تاریخچه استخر شنا

تاریخچه استخر شنا

استخر شنا : اولین استخر

در این مقاله به تاریخچه استخر پرداخته ایم که امیدواریم از دانستن مطالب این مقاله لذت ببرید. “حمام بزرگ” اولین مخزن آب عمومی در جهان باستان است که بیش از 5000 سال پیش در “موهنجو – دارو” یکی از شهرهای پاکستان وجود داشته است. این مخزن حدود 12 متر طول از شمال به جنوب  و 7 متر عرض داشت و حداکثر عمق آن 4/2 متر بوده است. دو راه‌پله عریض نیز از شمال و جنوب مخزن به سمت کف آن ایجاد می‌کردند، در لبه پله‌ها نرده های چوبی نصب می‌کردند و در پایین پله‌ها یک فضای مسطح به اندازه عرض کل استخر می‌ساختند به طوریکه مردم بتوانند از پله‌ها پایین آمده و در عرض استخر بدون اینکه به فضای اصلی استخر وارد شوند حرکت کنند و از مشاهده زیبایی این مخزن آب لذت ببرند .  

مخزن آب را با آجر‌های ریز کف‌بندی و برای اینکه استقامت بیشتری داشته باشد با یک لایه‌ی ضخیم از قیر طبیعی طرفین مخزن را زیرسازی کرده و لبه و دیوارهای اطراف را با گچ می‌ساختند. توابع خاص مذهبی آب این مخزن را پاک و مقدس می‌دانستند و طبق نظریه اکثر دانشمندان آب مخزن، به عنوان عامل تندرستی برای افراد مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد استخر به عنوان تجمل:

 تاریخ استخر از یونانیان باستان و رومی‌ها می‌آید. تغییرات عمده‌ای در کیفیت زندگی در این زمان رخ داده است  و ثروت فردی را افزایش داده و با این افزایش ثروت، استخر را به عنوان تجملات زندگی به خانه‌ها اضافه کرده است و در طول این مدت استخر در همه جا مورد توجه قرار گرفت و آب مهمترین بخش زندگی روزمره گردید. علاوه بر کاربرد استخر برای حمام کردن، سلامت، مراسم مذهبی و … به عنوان زیبایی در طراحی داخلی در نظر گرفته شد و جزء سفارشات در منازل نیز گردید.

در 6 تا 8 قرن پیش از میلاد در یونانیان باستان، “ورزشگاه یا استادیوم” در اصل یک فضای باز بین ستون‌ها و اتاق‌‌ها بود و در آنجا مردم برای تماشای بازی‌هایی از جمله کشتی، بوکس، توپ بازی و ورزش‌های دیگری که وجود داشت به این محل ها می‌آمدند نکته مهم اینکه در این محل‌ها، استخر به عنوان حمام و مسابقه نیز وجود داشت.

در 400 سال قبل از میلاد، “افلاطون” فیلسوف بزرگ یونانی احساس کرد در ارتش یونان و روم برای آموزش جنگ از لحاظ جسمی، هر کودک به یادگیری شنا به عنوان بخشی از یک آموزش مناسب همراه با ریاضیات، ادبیات، نجوم، و غیره نیاز دارد و آن را آموزش استاندارد برای تدریس به کودکان دانست.

در سال 305 میلادی یک استخر باور نکردنی توسط رومیان که بیش از 900000 فوت مربع بود، ساخته شد. این استخر برای حمام کردن استفاده شد که با روشن کردن آتش بزرگی در زیر زمین، زیر طبقه از استخر را گرم می‌کردند. از طریق ستون و دیوارها، حرارت تا بالای استخر پمپاژ می‌شد. شما تصور کنید که چه معماری زیبایی با سنگ مرمر و مجسمه در روم بوده است.

در آن عصر استخر در جامعه، یکی از فعالیت‌های عمومی و اجتماعی محسوب شده است. امپراطوران روم و یونان استخر بزرگ خود را با ماهی‌های زنده می‌آراستند.

 در واقع، کلمه “استخر” از ریشه کلمه‌ای به معنای ماهی گرفته شده است. حدود 8 سال قبل از میلاد اولین سبک جکوزی استخر به سفارش غایوس حامی و حافظ علم و ادب یکی از مشاوران سیاسی آگوستوس سزار طراحی شده است. این استخر ظاهرا با شکوه، با آبشارها، باغ‌های سرسبز، تراس مشرف به کتابخانه، ویلا و سایر دکور لوکس، باور نکردنی بود. 

استخر و مسابقات:

مسابقات شنا برای اولین بار در اوایل 1800 میلادی در انگلستان توسط انجمن ملی شنا معرفی شد. در آن زمان، استخرهای سرپوشیده ساخته شد که لندن و انجمن ملی شنای انگلستان مسابقات را در آنجا برگزار می‌کردند. این وقایع در انگلستان محبوب و به تشکیل انجمن شنا آماتور در سال 1880 میلادی منجر شد.

استخرهای شنا در امریکا پس از جنگ جهانی دوم با ظهور فیلم‌های هالیوود، نماد وضعیت شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و مردم معمولا تعطیلات و اوقات فراغت خود را در این مکان ورزشی سپری می‌کردند.  

در مقالات آتی به استخرهای مدرن از جمله استخر شیشه‌ای خواهیم پرداخت که روز به روز بیشتر مورد اقبال و علاقه مردم قرار می گیرد.

منابع استخر شنا :

  1. www.swimmingpool.com
  2. commons.wikimedia.org

 

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *