دروغ هایی در مورد آکواریوم

دروغ هایی در مورد آکواریوم

اشتباهات در مورد آکواریوم : نگهداری از آکواریوم جزو پرطرفدارترین سرگرمی‌های جهان است. با این همه بسیاری از مردم نگرانی‌های بی‌جایی درباره‌ی داشتن یک آکواریوم دارند. در واقع داستان‌ها و گزاره‌های غیر واقعی درباره‌ی آکواریوم مانع از این می‌شوند که مردم بدون نگرانی به سوی داشتن یک آکواریوم بروند. سعی می‌کنیم تعدادی از این موارد را برای شما بیان کنیم.

1- نگهداری از آکواریوم بسیار گران تمام می‌شود. 

بی‌شک این گزاره از پایه و اساس غلط است. جالب اینکه هرچه آکواریوم شما بزرگ‌تر باشد، نگهداری از آن برایتان ساده‌تر خواهد بود. نگهداری از ماهی‌های آب‌شیرین بسیار ساده و کم‌هزینه است. ماهی‌های آب‌شیرین بسیار مقاوم و تطبیق‌پذیر هستند. آن‌ها با محیط جدید خیلی سریع وفق پیدا می‌کنند. تمام هزینه‌ای که برای یک آکواریوم آب‌‍‌‌شیرین باید انجام دهید مربوط به یک چهارچوب شیشه‌ای، غذای ماهی‌ها، سیستم فیلتر و ابزار نورپردازی است. هیچ یک از این موارد قیمت خیلی زیادی ندارند. در ضمن شما می‌توانید با مطالعه‌ی مناسب و دقت عمل بیشتر قید بعضی از این تجهیزات جانبی را بزنید.

 

2- آب درون آکواریوم باید هر روز تعویض شود.

راستش را بخواهید انجام این کار به شدت خطرناک است و خیلی ساده ماهی‌های شما را به کام مرگ می‌فرستد. تعویض آب آکواریوم به صورت ایده‌آل باید بین 10 تا 20 درصد در هفته باشد. اگر شما از سیستم فیلتراسیون خوبی استفاده می‌کنید، می‌توانید هر ماه بین 30 تا 50 درصد آب را تعویض نمایید. باکتری‌های موجود در آب کمک می‌کنند که ماهی‌ها زندگی سالم‌تری داشته باشند. تعویض زیاد آب باعث از بین رفتن آن‌ها و در نتیجه صدمه دیدن ماهی‌ها می‌شود.

 

3- گربه‌ماهی قرمز، آکواریوم را تمیز می‌کند.

گربه‌ماهی‌ها نه شکارچی‌اند و نه از مدفوع ماهی‌های دیگر تغذیه می‌کنند. اصلا نمی‌توانید هیچ ماهی‌ای را پیدا کنید که چنین کاری ‌کند. اگر در آکواریوم شما جلبک‌‌های زاید وجود دارد، باید آن‌ها را با روشی درست تمیز کنید و از بین ببرید. هیچ ماهی‌ای نمی‌تواند آکواریوم شما را تمیز کند. در واقع اگر می‌بینید که بعضی منابع توصیه می‌کنند که برای داشتن آکواریوم تمیز بهتر است از فلان ماهی‌ها و بهمان گیاهان استفاده کنید، برای این است که تعادل آب آکواریوم شما احتمالا با آن ترکیب به خصوص بیش‌تر و بهتر حفظ می‌شود.

اشتباهات در مورد آکواریوم
اشتباهات در مورد آکواریوم

4- افراد مبتدی باید با آکواریوم‌های کوچک شروع کنند.

خیر. اگر تازه می‌خواهید یک آکواریوم تهیه نمایید، هرگز سراغ آکواریوم‌های کوچک نروید. آکواریوم‌های کوچک برای حفظ تعادل و کیفیت آب‌شان نیاز به مهارت‌های بیشتری دارند. در حالی که آکواریوم‌های بزرگ نیاز به تلاش و کوشش مضاعف ندارند. به علاوه رفتار ماهی‌ها در آکواریوم‌های بزرگ آرام‌تر و تحت کنترل‌تر است. نگهداشتن ماهی‌ها و مخصوصا ماهی قرمز در تنگ ایده‌ی بسیار بدی است. این ماهی‌ها فضای کمی‌ برای شنا خواهند داشت و به سرعت می‌میرند.

 

5- آکواریوم به طبیعت ضرر می‌رساند.

این موضوع را نمی‌شود صد در صد رد کرد، اما بستگی به منش و اخلاق شخص شما دارد. تقریبا همه‌ی ماهی‌های آکواریومی در محیط‌های غیر بومی‌شان به دنیا آمده‌اند و در محیط طبیعی خیلی زود می‌میرند. و برعکس، ماهی‌هایی که در محیط طبیعی نیز به دنیا آمده باشند به سختی می‌توانند در آکواریوم زندگی کنند. با این همه جاه‌طلبان و سودجویانی هستند که ماهی‌ها را از دل محیط طبیعی‌شان می‌دزدند و برای آکواریوم به فروش می‌رسانند. در زمان خرید بهتر است حتما از این موضوع مطمئن باشید که ماهی شما پرورشی باشد و اگر به فروشنده اطمینان ندارید، خب ساده است: از او خرید نکنید.

منبع:

  1. timesofindia.indiatimes.com

 

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *