چند نکته اساسی برای طراحی لنداسکیپ

چند نکته اساسی برای طراحی لنداسکیپ

طراحی لنداسکیپ : ـ در ابتدا لازم است با توجه به فضای موجود شمای ساده ای از خواسته ها مانند اینکه آیا از حیاط برای سبزی کاری یا بازی به بچه ها یا کاشتن گل های مورد علاقه را به صورت طرحی ساده بر روی کاغذ کشیده شود. 

ـ در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی محل زندگی به لحاظ نور خورشید و بادهایی که می وزند می تواند فاکتور مهمی در خلق یک طراحی منحصر بفرد و اصولی باشد. اینکه نشیمنگاه در فضای حیاط در جایی نباشد که آفتاب آزاردهنده باشد یا وزیدن باد در پاییز باعث ایجاد اشکال در جایی که محل آتش زدن تعبیه شده باشد، نکات بسیار مهمی در طرح لنداسکیپ می باشد.

ـ رسیدن سریع به یک نتیجه و اجرای آن خیلی وقت‌ها حیاطی را برای ما فراهم می‌کند که در دراز مدت کارایی بالایی را نخواهد داشت و ما را دل‌زده خواهد کرد.

ـ در تبلیغات تلویزیونی معمولاً ابراز می کنند که فلان طرح لنداسکیپ در عرض سه روز انجام شده است. اما واقعیت را بیان نمی کنند که یک تیم چندین نفره شب و روز برای طراحی فضا فکر کرده و نقشه کشیده اند. برای گرفتن نتیجه ایده آل لازم است قدم به قدم پیش رفته و از مرحله به مرحله کار لذت ببریم و حتی بتوانیم مرحله بعدی کار را تغییر بدهیم یا کارهای تازه ای را با تأمل بیشتر انجام دهیم و نتیجه کار بهتری را بگیریم.

ـ هر طراحی بر اساس سلیقه خود به المان خاصی تأکید بیشتری دارد که عناصر اصلی طراحی می باشند. مثلا طراحی بیشتر استفاده از مجسمه، یا آبنما یا گل و گیاهان خاص و … که این امر باعث عدم گیجی کسانی که در باغ یا حیاط شما قدم می زنند شود.

ـ یکی از مهم ترین و سخت ترین قسمت اجرای لنداسکیپ متناسب و موزون بودن اجزای به کار گرفته شده در لنداسکیپ می باشد و اگر این اجزا به درستی در کنار هم قرار گیرند مجموعه لنداسکیپ قابل توجه و ایجاد یکنواختی و خسته کنندگی نمی شود. اینکه گیاهان بلند برای کنار دیوارها و یا پشت باغچه ها و همچنین راههایی که هر کدام به قسمتی از حیاط می روند، باید دارای نظمی موزون در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مارینا می گوید: “شما باید از المان‌هایی تکرار شونده استفاده کنید، خواه یک گیاه مشخص، یک رنگ فراگیر و یا یک شکل باشد، تا بتوانید نظم و پیوستگی را القا نمایید. اما همچنین دلتان نمی‌خواهد که فضا یکنواخت و خسته‌کننده باشد. پس برای این منظور باید از بعضی المان‌های تک و جدا از تم اصلی طراحیتان در لنداسکیپ استفاده نمایید”.

ـ برای اینکه طرح مورد نظر باعث ایجاد دلزدگی و خستگی نکند بهتر است قبل از رسیدن به طرح مد نظر و اصلی از المانهایی که می شود تغییرداد استفاده کرد مانند گل و گیاهانی که امکان جابجایی دارند.

منبع:

www.bhg.com

نویسنده مطلب: mortazavi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *